top of page

Пільгове Призначення Пенсії Особам, Праця Яких Пов’язана Зі Шкідливими Умовами. Варто Знати!


В України існує певна категорія осіб, праця яких має велике значення для задоволення важливих суспільних потреб (шахтарі, гірники, водії міського транспорту, тощо), при цьому праця таких осіб пов’язана зі значним фізичним навантаженням, що негативно впливає на їх життя та здоров’я.

Держава, компенсуючи цим особам їх втрачене здоров’я, визначає цілий ряд пільг, зокрема, щодо призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку.

Тож розберемось по-порядку, в чому суть пільгового призначення пенсії, хто має право на таку пільгу та що робити, якщо пенсійний фонд відмовляє у пільговому призначенні пенсії.


ЯКІ ОСОБИ ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ДАНИХ КАТЕГОРІЙ ЛЮДЕЙ?


Законодавство визначає досить чіткий перелік людей, які мають право на пільгове призначення пенсії, ними є:

- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, наприклад, гірничі роботи, шахти, тощо (за списком №1);

- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, наприклад особи залучені до відкритих гірничих роботів (за списком № 2);

- трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

- жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів;

- жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

- жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну;

- робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах;

- жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей;

- водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв;

- артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів.


В ЧОМУ ПОЛЯГАЄ СУТЬ ПІЛЬГОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ?

Для кожної із вищезазначених категорій осіб існує певний встановлений зменшений пенсійний вік та страховий стаж, за наявності яких особам призначається пенсія за віком.

Так, в ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 визначається вік та страховий стаж необхідний для такого призначення пенсії.


Для зручності та кращого розуміння розглянемо на прикладі водіїв міського транспорту та шахтарів.

Так, водії міського транспорту мають право на пільгове призначення пенсії:

o чоловіки: після досягнення 55 років і при стажі роботи - 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

o жінки: після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.


Інший ж пенсійний вік та страховий стаж визначені для шахтарів, а саме:

o для чоловіків – пенсійний вік - 50 років, стаж роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

o для жінок – пенсійний вік 45 років, стаж роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.


Тобто як бачимо, встановлення пільгового пенсійного віку та страхового стажу залежить від важкості робіт, статті особи (чоловіки/жінки) та інших факторів.


В 2015 році законодавство України в сфері пенсійного забезпечення зазнало значних змін, в тому числі, щодо пільгового призначення пенсії.

Так, внаслідок прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991, які полягають у встановленні збільшеного пільгового пенсійного віку та страхового стажу.

Розглянемо на прикладі:

Так, з урахуванням відповідних змін, водії міського транспорту мають право на пільгове призначення пенсії після досягнення 55 років (як чоловіки, так і жінки) при наявності стажу роботи:

o у чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

o у жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.


В той самий час, шахтарі мають право на призначення пенсії після досягнення 50 років (як чоловіки, так і жінки) і при наявності стажу роботи:

o у чоловіків - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

o у жінок - не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.


Таким чином, відбулись наступні зміни:

1) «урівноважено» пенсійний вік чоловіків та жінок, шляхом збільшення пенсійного віку жінок на 5 років;

2) збільшення страхового стажу на 5 років як для чоловіків, так і для жінок.


В 2017 році аналогічні норми зі збільшенням пільгового пенсійного віку та страхового стажу були встановленні у ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

Таким чином в Україні є дві юридичні норми, якими встановлено збільшення пенсійного віку та страхового стажу для пільгового призначення пенсії.

Саме вказані зміни в законодавстві щодо пенсійного віку та страхового стажу зазначеної категорії осіб, використовують управління пенсійного фонду для визначення набуття права на призначення пенсії на пільгових умовах.


Важливо знати:

Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15) визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII.

Прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення має наслідком те, що з 23.01.2020 норма ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягає застосуванню, в тій редакції, що діяла до відповідних змін, тобто до 02.03.2015, і яка визначала значно нижчі вимоги до пенсійного віку та страхового стажу для набуття права на призначення пенсії на пільгових умовах.

Наприклад станом на сьогодні водії міського транспорту знову мають право на пільгове призначення пенсії:

o чоловіки: після досягнення 55 років і при стажі роботи - 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

o жінки: після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Таким чином Конституційний Суд України фактично визнав такі норми щодо підвищення пенсійного віку та страхового стажу для пільгового призначення пенсії такими, що порушують права людей.


Слід врахувати

Конституційний Суд України визнав неконституційною лише норму Закону «Про пенсійне забезпечення». В той самий час стаття 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка містить аналогічні норми щодо підвищеного пенсійного віку та стажу, не зазнала жодних змін.

А тому, нині в Україні існує дві юридичні норми, які мають однакову юридичну силу, при цьому визначають різний пенсійний вік та страховий стаж для пільгового призначення пенсії на пільгових умовах.


Саме цим нюансом і користується Пенсійний фонд України при вирішенні питання щодо призначення пенсії на пільгових умовах, який застосовує норми ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чим в свою чергу підвищує пенсійний вік та страховий стаж.

Такі дії є явно протиправними та грубо порушують права осіб, праця яких була пов’язана зі шкідливими умовами.

Відповідно, своє право слід відстоювати в судовому порядку.


Якщо Пенсійний фонд України відмовив Вам у призначенні пенсії зі зменшеним пенсійним віком та страховим стажем, то Ви можете звернутися за допомогою до Подільського юридичного центру! Звичайно, кожна ситуація індивідуальна та потребує окремого опрацювання.


Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!


Також буде цікаво дізнатися:630 переглядів

Commentaires


bottom of page