top of page

Індексація грошового забезпечення військовослужбовця. Як Визначити Базовий Місяць? Варто знати!Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій  оплати праці, яка встановлюється з метою підтримання достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності громадян. Дана виплата передбачає механізм підвищення доходів у зв’язку з їх знеціненням і зростанням цін на споживчі товари та послуги.


Усе про індексацію грошового забезпечення – за посиланням.


 

Що таке “базовий місяць” та чому це важливо?


Відповідно до норм чинного законодавства, грошове забезпечення підлягає індексуванню в межах прожиткового мінімуму.

Таким чином розмір індексації залежить від розміру прожиткового мінімуму та індексу споживчих цін і обраховується за наступною формулою:


РІ = Пм x І / 100

Де:

  • РІ - розмір індексації

  • Пм - прожитковий мінімум

  • І - індекс споживчих цін


Якщо з розміром прожиткового мінімуму все зрозуміло – він встановлюється у статті 7 Закону України Про державний бюджет на відповідний рік, то з індексом споживчих цін не все так прозоро.

Індекс споживчих цін – це показник зміни сукупної вартості споживчого набору у звітному періоді у порівнянні з базисним. 

Наприклад, лютий 2024 року є звітним періодом, в якому розраховується індекс споживчих цін. Базисним періодом в цьому випадку буде січень 2024 року.

Інформацію про індекси споживчих цін можна знайти на сайті Держстату, де щомісячно публікуються такі дані.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Таким чином, чим далі в минулому знаходиться базовий місяць, тим більшою є сума індексації.

 

Як визначити базовий місяць?


Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (Далі – Порядок №1078) базовим місяцем для проведення індексації слід вважати той місяць, в якому грошове забезпечення було підвищено за рахунок зростання його постійних складових, а саме посадового окладу.

Що стосується військовослужбовців, то в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294, яка почала діяти з 01.01.2008. 

Наступні зміни посадових окладів відбулися з набранням чинності 01.03.2018 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704.

Важливо зазначити, що факт переведення військовослужбовця на вищестоящу посаду або до нового місця служби, не є підставою зміни базового місяця для проведення індексації.

Тому при нарахуванні індексації грошового забезпечення усіх військовослужбовців у період з 01.01.2016 по 28.02.2018 базовим місяцем є місяць підвищення посадового окладу за посадою військовослужбовця –  січень 2008 року, а в подальшому березень 2018 року

Проте на практиці склалась інша ситуація: 

  • МОУ нарахування і виплату індексації у період 2016-2018 років не здійснювало (розмір такої індексації сягає суми близько 80 000 гривень та вказане право можна відстояти в судовому порядку);

  • МВС (НГУ, ДСНС, ДПСУ) проводили нарахування та виплату індексації з невірним встановленням базового місяця (грудень 2016 року замість січня 2008 року);

  • за базовий місяць приймають той, в якому військовослужбовця було прийнято на службу чи переведено на вищестоящу посаду.

Проте чи є таке встановлення базового місяця правомірним? Ні, адже як було сказано, базовим місяцем є місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок підвищення посадового окладу.

Навіть якщо особу було прийнято на військову службу після 2008 року, було підвищено чи були встановлені додаткові види грошового забезпечення в підвищеному розмірі, це не дає роботодавцю права встановлювати інший базовий місяць, ніж січень 2008 року. Адже посадовий оклад за відповідною посадою був встановлений саме Постановою №1294 та до березня 2018 року був незмінним і при цьому не має значення в якому році військовослужбовець був призначений на цю посаду.

Також доволі часто на виконання рішення суду, в якому не визначено базовий місяць, військова частина нараховує та виплачує індексацію грошового забезпечення із застосуванням зовсім іншого місяця підвищення, ніж той, який підлягає застосуванню.

Тому при складанні позовної заяви є важливим зазначати в позовних вимогах місяць підвищення доходу, щоб уникнути труднощів з виконанням такого рішення чи необхідності повторного звернення до суду.

 

Що робити, якщо суд не задовольнив позовні вимоги в частині встановлення місяця підвищення доходу?


Доволі поширеною практикою в судових спорах вказаної категорії є ухвалення судом рішення, яким позов задоволений лише в частині зобовʼязання провести нарахування індексації за сіпний період, проте з відмовою в частині встановлення базового місяця для обрахунку. Суд вважає таку вимогу передчасною.

Проте такі рішення не відповідають завданню адміністративного судочинства, а саме ефективності способу захисту порушеного права та ефективності його поновлення, оскільки ухвалене рішення стосовно нарахування та виплати індексації повинно унеможливлювати протиправну поведінку роботодавця та виключити в подальшому необхідність звернення до суду повторно.

 

Чи є можливість встановлення базового місяця, якщо суд не задовольнив позовні вимоги в частині визначення базового місяця? 

Безумовно, так. Насамперед, можна подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Якщо ж строк на оскарження рішення суду першої інстанції пропущено, можна подати новий позов про встановлення базового місяця. 

До прикладу справи про нарахування та виплату індексації із визначенням базового місяця – січень 2008 року, що перебували в роботі юристів Подільського юридичного центру: №120/9112/23, 120/4640/23, 120/8976/23 тощо.

 

Наша команда юристів має успішний досвід роботи щодо захисту прав військовослужбовців. Тому якщо потрібна допомога, звертайтеся до нас в ЧАТ або за телефоном! Усна консультація безоплатна.

 

Також буде цікаво:

 

Більше цікавих новин на нашому сайті 👉https://www.plc.vn.ua/blog

📌Телеграм-канал 👉t.me/PODILSKYLAWCENTER


Зразки документів з питань проходження військової служби 👉 БЛАНК


Comments


bottom of page