top of page

Індексація Військової Пенсії з 01.03.2022 Та Обмеження Пенсії Максимальним Розміром. Варто Знати!


Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.


Відповідно, військові пенсії також підлягають індексуванню.


16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 (далі – Постанова №118).

Відповідно до пункту 2 Постанови №118 з 1 березня 2022 особам, пенсія яких призначена відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 31 грудня 2021, включно, розмір пенсії підвищуються на коефіцієнт збільшення, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.


Таким чином, уряд визначив провести індексування військових пенсії за наступними критеріями:

- особам, яким пенсія була призначена до 31.12.2021;

- виплату здійснювати у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.


На виконання вказаної постанови, Головними управліннями Пенсійного фонду України в областях з 01.03.2022 проведено нарахування індексації пенсії (інформативно з практики: для осіб офіцерського складу в середньому розмір індексації становить 3 500,00 гривень).


З практики, які проблемні питання виникають під час індексування пенсії, та що потрібно знати?

1. Щодо осіб, до яких раніше не було застосовано обмеження пенсії максимальним розміром

Якщо Ваш розмір пенсії, з урахуванням індексації, перевищив 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (в період з 01.03.2022 по 31.06.2022 це 19340,00 грн., та з 01.07.2022 це 20 270,00 грн.), то індексація нараховується, проте виплата пенсії здійснюється в розмірі не більше 10 прожиткових мінімумів – 20 270,00 грн. (застосовується так зване обмеження пенсії її максимальним розміром).

Підстава – застосування вимог ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII якою встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.


Такі дії органу пенсійного фонду щодо обмеження пенсії максимальним розміром є протиправними та успішно відстоюються в судовому порядку.


Більше про зняття обмеження - за ПОСИЛАННЯМ.


2. Щодо осіб, які раніше відстояли в судовому порядку своє право на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром


Якщо Ви в судовому порядку раніше відстояли своє право на виплату пенсії без застосування до неї обмеження максимальним розміром, то управління пенсійного фонду проводить нарахування індексації пенсії, проте її виплата не здійснюється.


Для кращого розуміння розглянемо на практичному прикладі.

Станом на 01.07.2021 розмір нарахованої пенсії клієнта складає 25 000,00 гривень. Проте до неї застосовано обмеження максимальним розміром, та фактична сума до виплати становить 19 340,00 гривень.

Рішенням суду вказані дії управління пенсійного фонду визнаються протиправними та суд зобов’язує управління пенсійного фонду виплачувати з 01.07.2021 пенсію клієнту без обмеження максимальним розміром, тобто 25 000,00 гривень. Дане рішення суду виконується та саме в такій сумі виплачується пенсія.


В подальшому, у зв’язку з прийняттям Постанови №118, клієнт набув право на проведення індексації пенсії, та з 01.03.2022 розмір його пенсії з урахуванням індексації становить 28 500,00 гривень.

Проте Пенсійний фонд України продовжує здійснювати виплату пенсії на рівні 25 000,00 гривень, не виплачуючи при цьому індексацію – 3 500,00 гривень..


Чим обґрунтовує такі свої дії Пенсійний фонд України?


А. Одним із обґрунтувань ПФУ є наступне твердження:

«Рішенням суду (щодо зняття обмеження максимального розміру) визначено виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром саме з 01.07.2021, тобто предметом розгляду у даній справі були правовідносини, які існували на момент розгляду справи по суті. Рішенням суду не визначено порядок проведення перерахунку пенсії та розмір виплачуваної пенсії в судовому рішення не встановлювався. Враховуючи викладене пенсія виплачується в сталому розмірі на дату, з якої судом було зобов’язано провести перерахунок пенсії, а саме 25000,00 гривень і без урахування подальшої індексації пенсії».


Б. Наступне із можливих обґрунтувань:

Посилання на положення абзацу 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, згідно якого пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом».


Як діяти в даній ситуації?


Що в першому, що в другому випадку, з практичної сторони найбільш ефективним з позиції затрати часу і кінцевого результату, є звернення до суду з відповідним позовом про визнання таких дій протиправними та зобов’язання вчинити відповідні дії – виплачувати пенсію без застосування обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2022….


Стаття заснована на практиці нашої компанії. Тому якщо виникають питання, звертайтеся – підкажемо, допоможемо!


Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!


Інші питання військових пенсій за ПОСИЛАННЯМ!

Comentários


bottom of page