top of page

Проходження МСЕК військовослужбовцем| Що варто знати?


Хто дає направлення на проходження медико-соціальну експертну комісію (МСЕК)?

Якщо військовослужбовець ще не звільнений з військової служби - за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я (медична рота військової частини, військово-медичні або цивільно-медичні заклади, госпіталі, лікарні, де військовослужбовець проходив лікування або реабілітацію внаслідок отриманої травми, поранення, контузії чи захворювання).

Якщо ж до звільнення зі служби огляд МСЕК не був пройдений- направлення, на огляд МСЕК надають районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.


Які необхідні документи?

 • паспорт або ID картка з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання (копія);

 • військовий квиток (копія) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);

 • направлення на МСЕК (форма ф. № 088/о);

 • медична документація, оригінали (виписки з амбулаторної карти ф. 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого ф. 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторна картка хворого;

 • довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу (видається медичними установами, де проводилось лікування);

 • довідка про придатність військовослужбовця або військовозобов’язаного до військової служби (за потреби);

 • довідка про обставини травми (за потреби);

 • посвідчення УБД (копія);

 • документи, що підтверджують безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.


Примітка! Дана довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 р. № 1193.


Які висновки встановлює комісія МСЕК?

 • І, ІІ, ІІІ групу інвалідності, причину та час її настання;

 • відсоток втрати працездатності;

 • потребу в протезуванні;

 • індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю;

 • медичні показання на право одержання спеціального автотранспорту.


Важливо! Після розгляду документів МСЕК видає довідку про призначення групи інвалідності або ж визначає відсоток втрати працездатності або надає відмову.


Дана довідка видається в трьох примірниках: для пенсійного фонду, для особистого користування та для архіву МСЕК. Вона є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг для військовослужбовців.


Сума одноразової грошової допомоги залежить від групи інвалідності або відсотку втрати працездатності і становить (Детальніше):

 • І група — 992 400 грн

 • ІІ група — 744 300 грн

 • ІІІ група — 620 250 грн

 • % втрати працездатності — до 173 670 грн.


Зміни в процедурі на час дії правового режиму воєнного стану

Постанова від 08.03.2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України” визначає, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше ніж 6 місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення.


Також на час дії воєнного стану МСЕК здійснюють свої функції за принципом екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.


Важливо! Якщо особа, яка звертається для встановлення інвалідності не може бути присутньою на огляді МСЕК через стан здоров’я, така комісія може ухвалювати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.


Яка процедура оскарження висновку МСЕК?

Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ “Питання медико-соціальної експертизи” від 03.12.2009 року № 1317 передбачено оскарження висновку МСЕК.


Якщо людина не погоджується з рішенням МСЕК, вона має право подати протягом 1 місяця після одержання висновку, письмову заяву до МСЕК, в якій проходила огляд чи до обласної МСЕК.


Важливо! Датою, від якої встановлено інвалідність, вважається дата, якою подано документи на МСЕК.


Рішення обласної МСЕК в свою чергу може бути оскаржене до Центральної медико-соціальної експертної комісії м. Київ. Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров’я України проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними комісіями, в разі необхідності скасовує їх або ж повторно оглядає осіб, які оскаржили рішення МСЕК, перевіряє якість розроблених ними індивідуальних програм реабілітації, здійснює контроль за повнотою і якістю виконання програми.


Де знаходяться комісії?

Відповідно до пункту 4 Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 комісії МСЕК за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні міські); міські, міжрайонні, районні.

Тому дізнавайтесь, де саме розташовані комісії МСЕК за місцем Вашого знаходження.


Чим визначений порядок роботи МСЕК?

Порядок роботи МСЕК визначений Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317.


Є додаткові питання? Звертайтеся за номером та в ЧАТ!


Приєднуйся до нашого Telegram – каналу аби бути поінформованим про актуальне в питаннях військового права.

Comments


bottom of page