top of page

ВИПЛАТА АЛІМЕНТІВ непрацездатним батькам

    У статті 51 Конституції зазначено, що повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Звісно, закон не може зобов’язати вашу дитину любити вас, чи приїжджати в гості та телефонувати щовихідних. Втім, він все ж встановлює обов’язок дітей надавати матеріальне утримання своїм батькам, якщо вони стали непрацездатні та потребують матеріальної допомоги. 

 

    Ви дійсно маєте право на стягнення аліментів з ваших дітей у випадку, якщо доведете в сукупності наступні обставини:

Аліменти для батьків Адвокат Київ

1. Ви стали непрацездатними

У ст. 202 Сімейного Кодексу не уточнюється, що саме включає в себе поняття непрацездатності. Із судової практики випливає, що дана обставина пов’язана насамперед:

- із досягненням пенсійного віку: для жінок - 55  років, для чоловіків - 60 років.

- із інвалідністю: інваліди I та II груп, за певних обставин і III групи. 

Щодо інвалідів III групи питання вирішується в індивідуальному порядку, оскільки такі особи можуть бути прийняті на роботу на особливих умовах, а отже не завжди будуть вважатися непрацездатними.

- із отриманням пенсії у зв’язку із втратою годувальника: обставина, що випливає зі ст. 1 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та також підлягає застосуванню у даному випадку, як можна побачити на прикладі постанови Київського апеляційного суду від 27.02.2019 у справі №758/13173/17.

Для підтвердження вашої непрацездатності до суду необхідно подати належні докази, зокрема, пенсійне посвідчення, висновки МСЕК,  ЛТЕК чи будь-які інші документи, що можуть підтвердити факт інвалідності тощо.

2. Ви потребуєте матеріальної допомоги

Цей критерій, на практиці, зазвичай складніше довести, адже суд вирішує питання  дійсної потреби в матеріальній допомозі завжди на власний розсуд, з урахуванням конкретних обставин. Верховний суд неодноразово зазначав, що при визначенні матеріального становища потрібний комплексний підхід, береться до уваги отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, яке може приносити дохід тощо.

Наведемо кілька прикладів визначення потреби у матеріальній допомозі із судової практики:

  • Постанова ВС від 5.09.2019 (справа №212/1055/18-ц):

Суд зобов’язав дітей виплачувати аліменти для матері, єдиним доходом якої була пенсія, без будь-яких інших джерел доходу. Вказаних коштів позивачці не вистачало, оскільки значну їх частину вона витрачала на лікування та придбання ліків, так як мала онкологічне захворювання.

  • Постанова ВС від 05.02.2020 року (справа №758/13173/17):

Суд зазначив, що навіть попри те, що позивач отримує пенсію у розмірі більшому, ніж прожитковий мінімум, він має право на отримання аліментів, оскільки має потребу у лікуванні та придбанні постійних медикаментів через свій похилий вік (76 років) та проблеми зі здоров’ям.

  • Постанова Львівського апеляційного суду від 22.06.2020 (справа №456/3111/19):

 Суд установив, що позивач має доходи не лише з пенсії, а й додаткові прибутки із оренди житлового будинку та земельних ділянок. Втім, урахувавши стан здоров’я позивача і потребу в лікуванні та медикаментів, суд визнав його таким, що потребує матеріальної допомоги, хоча і зменшив розмір аліментів.

  • Постанови ВС від 10.10.2018 (справа №301/160/17):

Відповідачів було зобов’язано виплачувати аліменти батькові, зважаючи на те,  що він є особою похилого віку, інвалідом ІІ групи, отримує пенсію по інвалідності у розмірі 1 286, 50 грн, інших доходів не має. З 2006 року хворіє на цукровий діабет, у 2012 році переніс операцію на серці, у 2016 році операцію з видалення судин на лівій нозі. Йому показано систематичний прийом лікарських препаратів, що є затратним, а тому він перебуває у скрутному матеріальному становищі та потребує сторонньої матеріальної допомоги.

  • Постанова ВС від 16.04.2018 (справа №759/1315/17):

У даному випадку позивачка була самотньою жінкою похилого віку, яка отримувала пенсію у розмірі 1 363,07 грн та не мала жодних інших доходів. Не було у неї також чоловіка чи іншої близької людини, яка могла б їй допомагати та підтримувати матеріально. Більшу частину пенсії змушена витрачати на оплату комунальних послуг, а на побутові предмети першої необхідності коштів не вистачало.

  • Постанова ВС від 26.02.2020 (справа №233/4252/18):

Позивач був непрацездатним, особою з інвалідністю ІІ групи по діабету та отримував пенсію у розмірі 1 452,00 грн. Також він мав заборгованість у розмірі 22 000,00 грн за невиплату колишній дружині по декільком виконавчим листам та заборгованість за послугами газопостачання у розмірі 22 400,00 грн та за послугами водопостачання - у розмірі 3 000,00 грн. У зв’язку з цим, він не мав можливості самостійно забезпечувати себе необхідними медичними препаратами та проходити стаціонарне лікування. Виходячи з цього, суд зобов’язав його двох доньок виплачувати аліменти для матеріального забезпечення. 

  • Постанова ВС від 2.10.2019 (справа №301/1359/16-ц):

Суд встановив, що позивач є інвалідом ІІ групи, непрацездатним, власного житла не має, єдиний його дохід - це пенсія в розмірі 1 300,00 грн, яка виходячи з його стану здоров'я та складних матеріально-побутових умов проживання, не може задовольнити його життєві потреби. А отже, були всі підстави для призначення дитині виплати аліментів.

  • Постанова Київського апеляційного суду від 16.06.2020 (справа № 759/7261/19):

Приклад того, що суд може відмовити у задоволенні позову про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері, якщо позивач отримує, крім пенсії, ще й інші доходи, які покривають її витрати.

3. Ваша дитина є повнолітня

Сімейний Кодекс чітко встановлює, що аліментно зобов’язаними щодо своїх батьків можуть бути лише ті діти, які досягли повноліття. При цьому, навіть якщо неповнолітні діти набули цивільної дієздатності до досягнення 18 років (шляхом шлюбу чи вступу в трудові обов’язки), вони не зобов’язані сплачувати аліменти своїм  батькам. Так, вони можуть набути дієздатності, але не стають від цього зобов’язаними утримувати  своїх  непрацездатних  батьків.

Варто зауважити, що на призначення аліментів в судовому порядку не впливатиме матеріальна забезпеченість дитини та наявність інших дітей, які також могли б надавати утримання батькам-позивачам. Ці обставини обов’язково враховуватимуться судом при визначенні розміру аліментів, проте жодним чином не вплинуть на сам факт їх призначення.

4. Ви у свій час надавали належне утримання вашій дитині

Очевидно, ви не можете розраховувати на аліменти від дітей, якщо ви самі не дотримувалися обов’язку з утримання до їх повноліття.

Відповідно  до частини  першої статті  204  СК  України, дочка,  син  можуть  бути звільнені  судом  від  обов'язку  утримувати  матір,  батька  та  обов'язку  брати  участь у  додаткових  витратах, якщо буде  встановлено, що  мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків.

 

Звісно, діти самі повинні піклуватися про своїх батьків, і це найменше, що вони можуть зробити на знак вдячності матері та батьку, які утримували їх протягом всього дитинства. Для дітей, які забувають про цей свій обов’язок, закон містить примусовий порядок стягнення аліментів. 
 

Якщо у вас дійсно скрутне матеріальне становище, а діти можуть надавати вам допомогу, проте не роблять цього добровільно, не сумнівайтеся звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів. Зателефонуйте або напишіть юристам Подільського юридичного центру щодо додаткових роз’яснень та допомоги у складанні позову, збору доказів та супроводженні справи протягом судового розгляду.
 

Пам’ятайте, що безвихідних ситуацій немає!

bottom of page