top of page

ОБРАЗА В ІНТЕРНЕТІ
ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ ШКОДИ

Image by Headway

У сучасному світі соціальних мереж та метавсесвітів, репутація людини у суспільстві нерозривно пов’язана з іміджем у віртуальній мережі. Тому, все поширенішими стають питання щодо можливості захисту честі, гідності та ділової репутації від неправомірних посягань у мережі Інтернет. 

Якщо відомості стосовно Вас було поширено в принизливій, грубій чи непристойній формі, що принижує Вашу гідність, честь чи ділову репутацію, то на особу, яка є автором подібного вислову, окрім обов’язку спростувати таку інформацію, може бути також покладено обов’язок відшкодувати завдану таким чином моральну шкоду.

- У чому ж різниця між оціночним судженням, наклепом, образою та як діяти людині, у такій ситуації?

Наклеп – це юридичний термін, що означає поширення завідомо неправдивих вигадок, які ганьблять особу чи групу осіб. Наклеп – це завжди неправдиві факти, а от оціночні судження є лише припущеннями, думками певних осіб.

А от образа – це зневажливе висловлювання чи певні дії, які направлені проти певної особи та викликають у нього відчуття душевного неспокою та обурення. 

 

- Що ж робити людині, коли її честь та гідність були ображені?

За розповсюдження неправдивої інформації особу може бути притягнуто до відповідальності, а збитки, які були завдані такими діями, можуть бути спричинені як фізичній, так і юридичній особі. 

Якщо особа, яка опублікувала щодо Вас недостовірну або образливу інформацію, відмовляється від її спростування, а також від сплати компенсації моральної шкоди, Ви маєте право на захист своїх прав та інтересів шляхом подання позову до суду. 

 

- Які умови для компенсації моральної шкоди у такій ситуації?

Ви маєте невід’ємне право на відшкодування моральної шкоди, спричиненої поширенням відносно Вас неправдивих відомостей або образи в мережі Інтернет, якщо Вам вдасться довести перед судом чотири ключові елементи: 

  • Факт розповсюдження інформації, тобто доведення її до відома хоча б однієї особи.

  • Інформація, яка була поширена, стосується саме Вас.

  • Факт недостовірності поширеної інформації.

  • Поширення такої інформації, що порушує Ваші особисті немайнові права, тобто, або завдає шкоди Вашим особистим немайновим надбанням, або перешкоджає Вам всеціло та своєчасно здійснювати своє особисте немайнове право.

 

- Хто буде відповідати за поширення інформації та компенсувати моральну шкоду?

Належним відповідачем у разі поширення неправдивих даних в мережі Інтернет є автор, який здійснив першу публікацію таких відомостей, та власник веб-сайту, на якому було розміщено відповідну статтю (пост). Цих осіб необхідно буде встановити та зазначити в позовній заяві. У випадках, коли опублікована інформація є анонімно, а доступ до сайту – вільним, належним відповідачем є лише власник такого веб-сайту. 

Тобто, Вам необхідно буде довести, не тільки факт поширення стосовно вас неправдивих відомостей, а також встановити та вказати у позовній заяві автора інформаційного матеріалу, особу, яка здійснила його поширення, а також власника веб-сайту, на якому було опубліковано такий інформаційний матеріал.

 

- Як довести неправдивість поширеної інформації?

У випадку, якщо Вам вдасться визначити реальну особу автора публікації, доведення правдивості поширеної інформації вже буде його обов’язком. Так, законодавством України передбачено, що обов`язок довести, що поширені відомості є достовірними, покладається на відповідача.

Ви, як позивач, маєте право подати допустимі докази недостовірності поширеної інформації.

 

- Чи потрібен адвокат, щоб подати позов про компенсацію моральної шкоди?

Компенсація моральної шкоди відбувається в судовому порядку. Розмір відшкодування присуджується по-різному в кожному випадку і залежить конкретних обставин Вашої справи.

Якщо на Вашому боці немає досвідченого адвоката з компенсацій моральної шкоди, може бути важко визначити суть Вашої справи, і Ви можете не отримати компенсацію, на яку маєте право.

Отже, захистити Себе та свою репутацію в еру бурхливого розвитку віртуального світу цілком можливо, реєстр судових рішень містить уже чимало позитивних прикладів. Проте необхідно брати до уваги декілька вагомих факторів перед зверненням до суду, і якщо виникне необхідність – звернутися по допомогу фахових правників.

 

Наша команда юристів з відшкодування моральної шкоди може допомогти Вам!

  • Вам потрібна допомога в поданні позовної заяви.

  • Ви подали заяву про компенсацію моральної шкоди, але її було відхилено.

  • Щодо Вас було поширено неправдиву інформацію або ви зазнали образи в мережі Інтернет і потребуєте поради стосовно подальших дій.

  • У Вас виникли інші питання стосовно компенсації моральної шкоди.

Ви стикнулися з подібною ситуацією і бажаєте отримати компенсацію? Маєте сумніви з приводу свого права на відшкодування моральної шкоди?

Поставте своє питання нашому адвокату!

 

Виникли запитання? Телефонуйте на номер, або пишіть в ЧАТ (внизу сторінки). Будемо раді Вам допомогти!

 

Знайти нас можна також за адресами: м. Вінниця, вул. Визволення 2, або м. Київ, пл. Солом’янська, 2.

 

bottom of page