top of page

ИНДЕКСАЦИЯ

ДЕНЕЖНОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ

photo_2024-01-25 12.32_edited.jpg

Грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації. 

На практиці вказана виплата не завжди нараховується правильно або взагалі не нараховується. 

Що таке індексація та який порядок її нарахування?

 

Індексація – це гарантована державою надбавка, яка повинна нараховуватись військовою частиною автоматично у разі наявності необхідних для цього обставин. 

Індексацію грошового забезпечення проводять з метою збереження купівельної спроможності працівників та відшкодування подорожчання товарів і послуг. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому зростання індексу споживчих цін перевищує встановлений законодавством рівень.

Порядок проведення індексації грошового забезпечення визначено Кабінетом Міністрів України у постанові від 17 липня 2003 року № 1078. Сума індексації грошового забезпечення залежить від двох показників – коефіцієнта індексації та прожиткового мінімуму для працездатних осіб. 

Якщо з розміром прожиткового мінімуму все зрозуміло, його розмір встановлено в Законі України «Про державний бюджет», то з коефіцієнтом індексації все не так просто. Коефіцієнт індексації залежить від рівня інфляції та місяця зміни посадового окладу військовослужбовця.
 

Попри чітке визначення нормами законодавства України порядку нарахування вказаної виплати, на практиці часто виникають питання щодо дотримання зазначеного порядку.
 

Поширені порушення прав військовослужбовців при нарахуванні та виплаті індексації (з практики):

 

Індексація грошового забезпечення не була нарахована та виплачена військовослужбовцям у період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року

В період з січня 2016 року по березень 2018 року Міністерство оборони України не здійснювало фінансування військових частин для виплати індексації, обґрунтовуючи це відсутністю коштів. Такий стан справ характерний і для інших силових структур - Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, СБ України, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Пенітенціарної служби тощо.

Також Міністерство оборони України припинило фінансувати виплату індексації військовослужбовцям з 01 лютого 2023 року. 

Такі дії МО України є неправомірними, адже забезпечення державних соціальних гарантій є обов’язковим для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та не залежно від фактору фінансової можливості покрити взяті на себе державою фінансові зобовʼязанння.


З березня 2018 року щомісячний розмір індексації визначається та виплачується невірно - у заниженому розмірі

Відповідно до норм чинного законодавства, з березня 2018 року військовослужбовцям щомісяця належить до виплати два види індексації грошового забезпечення. 

Перший вид індексації виплачується всім військовослужбовцям в однаковому розмірі та обраховується шляхом множення прожиткового мінімуму на розмір коефіцієнта індексації. Вказаний вид індексації нараховується та виплачується військовослужбовцям в належному розмірі

Другий вид індексації розраховується як різниця між сумою індексації грошового забезпечення військовослужбовця, яка склалась станом на березень 2018 року (4463,15 гривні) та розміром підвищення грошового забезпечення конкретного військовослужбовця у березні 2018 року. Вказаний вид індексації мав нараховуватись та виплачуватись військовослужбовцям щомісяця у сталій сумі. На практиці не проведення виплати вказаного виду індексації формує недотримання військовослужбовцям щомісяця в середньому 3000,00 гривень.

 


 

Невірне встановлення базового місяця для проведення розрахунку суми індексації

Поширеною проблемою при нарахуванні індексації є невірне встановлення місяця підвищення посадового окладу військовослужбовця (базового місяця). 

Військові частини пов’язують зміну базового місяця з переміщенням військовослужбовця до іншого місця проходження служби або зміною посади військовослужбовця. Вказані дії не узгоджуються з вимгами закону, адже базовий місяць для нарахування індексації змінюється лише у випадку зміни сітки посадових окладів військовослужбовців. Такі зміни відбувались лише у січні 2008 року та березні 2018. 

 

Зазначені проблемні питання з виплати індексації грошового забезпечення є найбільш розповсюдженими та висвітлені командою юристів та адвокатів Подільського юридичного центру за результатами практичної роботи і успішного поновлення порушених прав військовослужбовців.​

 

Практикуємо послуги:

  • онлайн допомоги у підготовці різного роду документів (скарг, заяв, запитів, процесуальних документів) без потреби особистих зустрічей чи відвідування офісу;

  • онлайн підтримки та супроводженні клієнта.

 

Маєте питання, звертайтеся до нас в:

Усна консультація для військовослужбовців

                            БЕЗОПЛАТНА!
 

Завітай до нашого офісу за адресами:

  • м. Київ, пл.Солом'янська, 2, оф. 801

  • м. Вінниця, вул. Визволення, 2, оф. 104/2.

 

Бажаєш бути в курсі змін в законодавстві 

з питань військового права а також новин 

судової практики, долучайся до нашої спільноти:

 

Зверніться до нас і ми обов'язково допоможемо!

 

Важливо: процесуальні строки звернення до суду з питанням оскарження протиправних дій та бездіяльності, в тому числі військових частин, є обмеженими. Саме тому рекомендуємо після звільнення якнайшвидше звертатися за правовою допомогою до фахових юристів.
 

Залишити заявку
на безкоштовну консультацію!

Дякуємо!
Незабаром ми зв’яжемося з Вами для консультації.

На этом языке пока нет опубликованных постов
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
bottom of page