5 Питань Учасника Бойових Дій Про Невикористані Дні Відпустки | Військовий Адвокат

Стаття 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII учасникам бойових дій надаються додаткові відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.


Які ж основні питання можуть виникати у військовослужбовців при встановленні факту порушення свого права та невиплата такої грошової компенсації?

  1. Чи має право військовослужбовець на виплату грошової компенсації за невикористану відпустку, як учасник бойових дій?

  2. Яка сума грошової компенсації, яка належить військовослужбовцю?

  3. Який порядок дій щодо оскарження бездіяльності військової частини?

  4. Які строки звернення до військової частини та до суду для оскарження даного питання?

  5. Чи сплачує військовослужбовець судовий збір за звернення до суду для оскарження даного питання?


1. Чи має право військовослужбовець на виплату грошової компенсації за невикористану відпустку, як учасник бойових дій?


Особи, які мають статус учасника бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають право на додаткові відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час».

Тобто, військовослужбовці, які мають статус учасника бойових дій, мають право на додаткову відпустку, як учасники бойових дій, яке може бути реалізовано двома способами:

  • безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати не визначений термін;

  • грошова компенсація відпустки особі.

Таким чином, у рік звільнення військовослужбовців зі служби, у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки.

Тобто, норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.

А тому на час прийняття наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу, підлягає до нарахування та виплати грошова компенсація за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».


2. Яка сума грошової компенсації, яка належить військовослужбовцю?


В кожному конкретному випадку сума грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, буде різною та залежатиме від грошового забезпечення військовослужбовця та кількості років з моменту отримання ним статусу учасника бойових дій.

Але для зручності розуміння, наведемо приклади визначення сум грошової компенсації за різними розмірами грошового забезпечення (за один рік):

  • грошове забезпечення 25 000 грн. – розмір компенсації за 1 рік складатиме близько 12 000 грн*.

  • грошове забезпечення 15 000 грн. – розмір компенсації за 1 рік складатиме близько 7 000 грн*.

  • грошове забезпечення 8 000 грн. – розмір компенсації за 1 рік складатиме близько 4 000 грн*.

*Дані суми вкінці множаться на кількість років, які пройшли з моменту отримання статусу учасника бойових дій.


3. Який порядок дій щодо оскарження бездіяльності військової частини?


Перш за все слід звернутись до військової частини із запитом на інформацію, в якому поставити основні питання щодо грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій:

  • чи надавалася додаткова відпустка, як учаснику бойових дій, згідно пункту 12 статті 12 розділу ІІІ Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

  • чи нарахована та чи виплачена на день виключення зі списків особового складу військової частини, грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку, у відповідності до абзацу 3 пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як учаснику бойових дій.

При цьому вказати, що за умови не нарахування та невиплати грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учасника бойових дій, прошу провести нарахування та виплатити таку компенсацію. Це необхідно для отримання чіткої відмови, яку в подальшому можна оскаржити до адміністративного суду.

Надалі за отримання відповіді проводиться аналіз всіх вихідних даних та за наявності всіх передбачених підстав для оскарження в судовому порядку готуються документи до суду.

У підготовці такої позовної заяви Вам допоможуть у Подільському юридичному центрі.


4. Які строки звернення до військової частини та до суду для оскарження даного питання?


Спеціальним законодавством прямо не врегульовано питання строків звернення до суду у зв`язку з порушенням відповідачем законодавства про оплату праці (виплату грошового забезпечення), однак за змістом пункту 3 розділу XXXI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260 грошова компенсація виплачується за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки. Право на отримання таких виплат не обмежується жодним строком.

Звернення до суду з вимогою стягнення сум компенсації за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій не обмежені позовною давністю. На час відпустки за особою зберігається заробітна плата (грошове забезпечення), такі виплати включаються до фонду заробітної плати і є невід'ємною його частиною. Це ж саме стосується і компенсації при звільненні за невикористані дні відпустки.


5. Чи сплачує військовослужбовець судовий збір за звернення до суду для оскарження даного питання?


Відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору.

А тому, за вказаних обставин, військовослужбовців звільнено від сплати судового збору за звернення до суду за оскарженням даного питання.