Як відомо, у зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації, Уряд увів додаткову грошову винагороду для військовослужбовців з метою підвищення морального стану та мотивації.
Проте чимало військовослужбовців не отримали додаткову грошову винагороду з різних підстав. В цій статті ми спробуємо розібратись з такою категорією як відряджені військовослужбовці. Чи мають вони право на додаткову грошову винагороду?
Що таке відрядження військовослужбовця?
Основним нормативно-правовим актом, що регулює особливості відрядження військовослужбовців є Інструкція про відрядження військовослужбовців Збройних Сил України, що затверджена Наказом Міністерства оборони України від 20.02.2017 № 105 (далі - Інструкція).
Цим документом визначається, що відрядження військовослужбовця направлення за наказом командира на певний строк в інший населений пункт для виконання службових завдань поза місцем постійної (тимчасової) дислокації військової частини.
Поняття “певний строк” в розумінні Інструкції доволі широке. Зазначається, що відрядження не може бути більше 30 календарних днів, проте на практиці командири можуть зазначати, що термін обмежується “до окремого розпорядження”. Внаслідок чого, строк перебування військовослужбовця суттєво перевищує 30 днів.
Українські суди погоджуються з тим, що поняття “до окремого розпорядження” відповідає Інструкції, а тому практика з оскарження таких наказів є переважно негативною.
Відрядити ж військовослужбовця можуть за великим рахунком куди завгодно, проте найбільш популярними є випадки відрядження до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів. Визначальним є не місце відрядження, а мета такого відрядження. Військовослужбовців можуть відрядити лише з певною метою, що визначається Положенням.
Тривалі відрядження зазвичай відбуваються з такою метою:
навчання;
підготовкою військ (участь в заходах пов’язаних з цим);
забезпечення охорони, супроводження і доставки військових вантажів, озброєння, військової техніки та інших матеріальних засобів;
реабілітаціїї;
в інших випадках за викликом (розпорядженням) старших командирів.
30 000 для відрядженного військовослужбовця
Для того, щоб зрозуміти чи має право військовослужбовець на 30 000 гривень, необхідно дослідити правове регулювання цієї виплати.
Питання додаткової винагороди регулює постанова Кабінету Міністрів №168 від 28 лютого 2022 р.
Нинішня редакція передбачає виплату додаткової грошової винагороди у розмірі 30000 грн для тих військовослужбовців, що виконують бойові завдання.
Відповідно отримувати таку додаткову грошову винагороду, яких відрядили в частини, що беруть участь в бойових діях. Зазначимо, що зазвичай військові частини виплачують грошове забезпечення належним чином.
Проте, з іншого боку, раніше Постанова №168 перебувала в іншій редакції.
В період з 24.02.2022 по 31.05.2023 Постанова №168 передбачала виплату додаткової грошової винагороди у розмірі 30 000 гривень за наявність власне статусу військовослужбовця, а не за певні дії.
Тобто відряджені військовослужбовці мають право на виплату 30 000 гривень за кожен місяць в період з 24.02.2022 по 31.05.2023, оскільки мета цієї виплати полягала у мотивуванні залишатися на військовій службі та сприяти обороні України.
Отримання виплати додаткової грошової винагороди
Проте виникає наступне питання: хто має виплатити додаткову грошову винагороду військовослужбовцям?
Відповідно до судової практики, забезпечення (заробітня плата) виплачується за місцеv виконання обов’язків, наприклад, державним підприємством або навчальним закладом.
Проте основною проблемою є те, що установи, куди були відряджені військовослужбовці, не мали відповідних бюджетних асигнувань на виплату такої додаткової грошової винагороди. Внаслідок відсутності асигнувань, такі установи й не виплачували додаткову грошову винагороду.
Тим не менш, Європейський суд з прав людини ще в «Ромашов проти України» (№ 67534/01, рішення від 27.07.2004) зазначив, що реалізація особистого права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, а тому в національних судах наявна можливість оскарження протиправних невиплат.
Отже, відряджені військовослужбовці мають право на виплату додаткової грошової винагороди у 30 000 гривень щомісячно за період з 24.02.2022 по 31.05.2023. Невиплата є протиправною та може бути оскаржена в судовому порядку.
У випадку, якщо ви стикнулись з протиправною невиплатою додаткової грошової винагороди, звертайтесь до нас!
Наша команда юристів має успішний досвід роботи щодо захисту прав військовослужбовців. Тому якщо потрібна допомога, звертайтеся до нас в ЧАТ або за телефоном! Усна консультація безоплатна.
Більше цікавих новин на нашому сайті 👉https://www.plc.vn.ua/blog
📌WhatsApp-канал👉 https://whatsapp.com/channel/0029Va8xyrK7NoZvLmaFgz0j
📌Signal-канал👉https://signal.group/#CjQKIJSG3PkNOWtcF2i9bdd0h0_Lo8wlCJDYJLGz
📌Телеграм-канал 👉t.me/PODILSKYLAWCENTER
Comments