top of page

Чи Враховується У Військову Пенсію Винагорода у 30 та 100 тис. Цікаво знати!
З початком війни та запровадження правового режиму воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час воєнного стану» №168 від 28.02.2022 (Далі по тексту - Постанова №168) було запроваджено виплату військовослужбовцям (поліції, службовцям ДСНС тощо) додаткової винагороди у розмірі 30 000 та 100 000 гривень.


При цьому, ряд колишніх військовослужбовців, які в свій час набули право на пенсію та яким пенсія була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вимушені були знову стати в стрій для захисту Батьківщини.


Відповідно останні, після звільнення з військової служби, набувають право на перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи з розмірів грошового забезпечення за останньою займаною посадою.


Ряд військовослужбовців будуть звільненні з військової служби з набуттям права на призначення пенсії чи то за вислугу років, чи по інвалідності, та для розрахунку пенсії яких буде взято грошове забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби.


То ж для кожного постане питання, чи буде врахована при призначенні відповідної пенсії винагорода, введена постановою Уряду №168, яку військовослужбовець отримував в розмірі 30 000 та/або 100 000 гривень у період, що є розрахунковим для призначення чи перерахунку пенсії.


Відразу відмітимо, що в добровільному порядку вказана виплата не буде включена в розрахунок, так як уповноважені на призначення та перерахунок пенсії органи (якими є військова частина, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Головне управління ПФУ в області) відносять виказану виплату до непостійної складової грошового забезпечення, що не дає підстав для її врахування при визначені розміру пенсії.


Однак не все так однозначно, та потребує детальнішого розбору.


Отож, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.


Тобто, для включення того чи іншого виду грошового забезпечення до розрахунку пенсії, закон визначає присутність двох основних критеріїв:

- відповідна виплата має бути щомісячною;

- з відповідного виду грошового забезпечення було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.


З 28.02.2022 (дати прийняття Постанови №168) до 31.01.2023 винагорода у розмірі 30 000 гривень виплачувалася на постійній основі усім військовослужбовцям без виключення, а винагорода в 100 000 гривень - в розрахунку на місяць пропорційно до часу участі у бойових діях.


Тобто вказана винагорода носила постійний характер і не залежала від додаткових факторів.

Щодо ЄСВ, то відповідно до абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, як військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та ін.


Згідно з абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.


Таким чином, єдиний внесок нараховується і сплачується із суми грошового забезпечення кожної застрахованої особи, у тому числі ЄСВ сплачувався з нарахованої військовослужбовцям винагороди, передбаченої Постановою №168.

Виходячи з вказаного, є достатні підстави відстоювати право на включення відповідної винагороди в розрахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Варто зазначити, що судової практики з даного предмета спору ще не сформовано. Разом з тим Верховним Судом раніше надавалася оцінка щодо включення в розрахунок пенсії винагороди за участь в АТО, яка по своїй суті є тотожною винагороді, введенній Постановою №168.


Зокрема Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі №420/1232/16, постанові від 30.11.2018 у справі №415/6132/16 було сформульовано висновки, що грошова винагорода за участь в АТО є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення військовослужбовців і має враховуватись при обчисленні їм пенсії.


При цьому якщо виплата винагороди за участь в АТО залежала від певних умов та її розмір залежав як від днів участі в антитерористичній операції, так і від виконаних завдань, що могло трактуватися, що вона не носить постійного характеру, то винагорода в розмірі 30 000 гривень згідно Постанови №168 в період з 28.02.2022 по 31.01.2023 виплачувалася щомісячно на постійній основі усім військовослужбовцям. Вказане свідчить про постійність такої виплати.


Підсумовуючи, аналіз норм діючого законодавства вказує на те, що достатні правові підстави відстоювати право на включення винагороди, передбаченої Постановою №168, у грошове забезпечення, з якого призначається або перераховується пенсія.


Якщо потрібна допомога, звертайтеся до нас в ЧАТ! Усна консультація безоплатна.

Приєднуйся до VIBER каналу та буть в курсі новин законодавства і сдової практики питаннях військової пенсії.


Telegram - новини законодавства військового права.

Буде цікаво по темі:


コメント


bottom of page