top of page

Травма Вдома При Роботі Онлайн Є Страховим Випадком | Огляд Практики | Подільський Юридичний Центр

Сьогодні ми підготували ще одну підбірку цікавих судових рішень з відшкодування моральної шкоди.

Стягнення моральної шкоди завданої джерелом небезпеки, моральна шкода за смерть рідної людини, стягнення моральної шкоди за порушення з боку органу влади
Відшкодування маральної шкоди Практика суду


-Постановою від 15.10.2020 по справі № 308/6118/16-ц Верховний Суд зобов’язав колишнього роботодавця сплатити 10 000 гривень на відшкодування моральної шкоди за довідку про складові заробітної плати, яка не відповідає встановленому законом зразку.

Позивач вийшла на пенсію з посади начальника фінансово-господарського відділу Ужгородської районної ради Закарпатської області. При виході на пенсію Ужгородською районною радою їй було надано довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, яка не містила зазначення розмірів матеріальної допомоги та індексації, передбачених у формі такої довідки. Як результат, Позивач понад 2 роки отримувала невірно нараховану пенсії

Позивач вказувала, що діями колишнього роботодавця в результаті порушення її прав (зазначення недостовірних даних щодо складових заробітної плати) завдано їй моральної шкоди.

Суд, із урахуванням обсягу моральних страждань, що зазнала Позивач внаслідок протиправних дій відповідача та тривалий період такого порушення, а також часу та зусиль, які необхідно було вжити для відновлення прав, вирішив, що необхідним і достатнім розміром відшкодування моральної шкоди є сума у 10 000 гривень.

-Верховний Суд у Постанові від 08.12.2021 по справі № 607/25602/19 визнав право Позивача на відшкодування моральної шкоди, завданої йому проведенням органом досудового розслідування процесуальних та слідчих дій у кримінальному провадженні.

З матеріалів справи стає відомо, що у квітні 2015 року було зареєстровано кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 176 КК України відносно Позивача.

У серпні 2018 року слідчим управлінням ГУ НП в Тернопільській області кримінальне провадження закрито за відсутністю події злочину. Фактично, протягом 31 місяця стосовно Позивача безпідставно вчинялись різні слідчі дії.

Суд встановив, що Позивачу не було повідомлено про підозру, проте він все одно має право на відшкодування моральної шкоди.

Свій висновок Суд обґрунтував тим, що позивач зазнав моральної страждань саме через проведення стосовно нього слідчих дій, внаслідок яких порушувались його конституційні права, майнові та немайнові права інтелектуальної власності, а не з підстав перебування під слідством та судом чи незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Суд визначив розмір відшкодування на рівні 115 000 гривень.

-У Постанові по справі № 127/13341/20 від 01.12.2021 Верховний Суд присудив Особі виплату в 100 000 гривень на відшкодування моральної шкоди, завданої смертю особи.

Син Позивача перетинав залізничні колії у місці, яке не було пристосоване для цього. У результаті таких дій на нього було здійснено наїзд локомотивом, у складі пасажирського потягу. В результаті даної дорожньо-транспортної пригоди син Позивача загинув на місці.

Позивач стверджувала, що в результаті даної події їй було завдано моральної шкоди. Так як у власником локомотиву, що є джерелом підвищеної небезпеки, є АТ «Українська залізниця», то і моральну шкоду Позивач обґрунтовано бажала отримати саме від АТ «Українська залізниця».

Верховний Суд зазначив, що якщо шкода спричинена не з вини відповідача, а з необережності самого потерпілого, це не є підставою для відмови у захисті порушеного права, оскільки законодавством передбачено, що власник джерела підвищеної небезпеки відповідає за шкоду без врахування вини, та може бути звільнений від такої відповідальності лише у випадку спричинення шкоди за наслідками непоборної силі або умислу потерпілого на завдання самому собі цієї шкоди.

Вирішуючи питання про стягнення моральної шкоди, Верховний Суд виходив з того, що моральна шкода Позивачу завдана смертю її сина, що спричинило та буде спричиняти протягом усього життя Позивача їй душевні страждання. Відновити становище, яке існувало до смерті сина у житті Позивача не можливо. При цьому суд врахував, що смерть сина Позивача спричинена також у зв'язку з його особистою необережність та переходом залізничної колії у місці, яке для цього не пристосовано.

З огляду на зазначене вище, Суд визначив, що необхідним і достатнім розміром відшкодування моральної шкоди є сума у 100 000 гривень.

-В Німеччині працівник відсудив компенсацію за травму, отриману під час дистанційної роботи.

Рішенням Федерального соціального суду Німеччини встановлено, що співробітник, який отримав травму під час дистанційної роботи, захищений обов’язковим страхування від нещасних випадків та має право на компенсацію у разі настання страхового випадку.

Позивач прямував на роботу зі своєї спальні в домашній офіс, який знаходився на один поверх нижче. Проходячи по гвинтових сходах, що з'єднують кімнати, він послизнувся і пошкодив спину. Професійна асоціація (аналог вітчизняного Фонду соціального страхування) відмовилася від надання компенсації за нещасний випадок на виробництві.

Суд зазначив, що Позивач потрапив у нещасний випадок на роботі, коли впав по дорозі до свого домашнього офісу, та зобов’язав Професійну асоціацію провести виплату відшкодування.

Маєте сумніви щодо свого права на відшкодування моральної шкоди?

Поставте своє питання нашому адвокату!


Телефонуйте на номер, або пишіть в ЧАТ (внизу сторінки). Будемо раді Вам допомогти!


Знайти нас можна також за адресами: м. Вінниця, вул. Визволення 2, або м. Київ, пл. Солом’янська, 2.Comments


bottom of page