top of page

Стягнення З Другої Половинки Моральної Шкоди Можливе! | Новини Сімейного Права | ПЮРЦЕН

1. Які витрати враховуються при визначенні розміру аліментів на дитину, яка продовжує навчання? Позиція ВС

«При визначенні розміру аліментів мають бути враховані вартість навчання, вартість підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження» - зазначив Верховний Суд при розгляді справи № 308/4214/18, в якій досліджував питання визначення розміру аліментів на дитину, яка продовжує навчання.2. Відшкодування моральної шкоди у сімейних відносинах. Постанова ВС.

У своїй постанові у справі № 2-3897/10 від 21.04.2021 Верховний суд висловив позицію щодо можливості відшкодування моральної шкоди у сімейних відносинах.

Виходячи з аналізу статей 16 і 23 ЦК України та змісту права на відшкодування моральної шкоди в цілому як способу захисту суб`єктивного цивільного права, компенсація моральної шкоди повинна відбуватися у будь-якому випадку її спричинення - право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди виникає внаслідок порушення права особи незалежно від наявності спеціальних норм цивільного законодавства.

А зазначені шість випадків відшкодування моральної шкоди, які містяться у тексті Сімейного кодексу України, наведені не з метою виключити можливість відшкодування моральної шкоди в інших, а як такі, в яких сам факт завдання моральної шкоди відповідним правопорушенням (ухиленням від виконання договору щодо здійснення батьківських прав та виконання обов`язків, рішення суду або органу опіки та піклування щодо участі у вихованні дитини, самочинною зміною місця проживання дитини, позбавленням репродуктивної функції) вже констатовано законом.

Відтак, ВС зазначив, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом, у тому числі, покладення на особу обов`язку відшкодувати завдану моральну шкоду (за умови її доведення), яка згідно пункту 2 частини другої статті 23 ЦК України може полягати у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів.Телефонуйте нам або просто зараз пишіть у ЧАТ!

Comentarios


bottom of page