top of page

Стягнення Аліментів За Кордоном

Стягнення аліментів за кордоном


Відповідно до положень ст. 3 Конвенції ООН «Про права дитини», в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Зокрема, передбачено, що дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, які відповідають за неї за законом.

Однак нерідко трапляються таки випадки, коли після розлучення один із батьків, перебуваючи за межами України, не виконує свій обов’язок по утриманню дитини.

І найбільший удар при цьому завдається саме по першочергових потребах дитини, пов’язаних з її щоденним існуванням.

Існує три варіанти стягнення аліментів з осіб, які перебувають за кордоном.

Досудовий порядок врегулювання спору

Виконання рішення суду України на території іншої держави.

Виконання рішення іноземного суду

Досудовий порядок врегулювання спору

Сімейним кодексом України передбачено, що батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини. Такий договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

Розмір аліментів визначається за домовленістю між батьками, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. 

Крім того, якщо мова не йде про сплату загальної суми аліментів повністю наперед до досягнення дитиною повноліття (це необхідно, наприклад, якщо батько, який зобов’язаний сплачувати аліменти, виїжджає на постійне місце проживання в країну, з якою в Україні не існує договорів про правову допомогу в сімейних справах), доцільно в договорі вказати про можливість індексації аліментних виплат, в зв’язку з інфляцією та збільшенням прожиткового мінімуму.

Батьки мають право визначити не лише розмір, а й строки сплати відповідних платежів.

Виконання рішення суду України на території іншої держави

Закон України «Про міжнародне приватне право» передбачає можливість звернутись до українських суддів із позовною заявою про стягнення аліментів з особи, яка проживає чи перебуває на території іншої держави.

Після набрання відповідного рішення суду законної сили, його слід визнати на території держави, де проживає платник аліментів. Для цього слід звернутись до управління юстиції з необхідним пакетом документів та їх перекладом на мову тієї держави, де знаходиться платник аліментів.

Після цього документи надсилаються до відповідного органу, країни де має бути виконане рішення суду про стягнення аліментів.

Виконання рішення іноземного суду про стягнення аліментів

Конвенція про стягнення аліментів за кордоном передбачає право отримувача аліментів звернутись до іноземного суду за місцем знаходження платника.

Заяву про стягнення аліментів на дитину та інші документи на виконання Конвенції в Україні, надсилаються для передачі за кордон або з-за кордону через відповідне територіальне управління.

Вказані документи направляються безпосередньо до суду за місцем проживання чи знаходження платника аліментів для розгляду заяви по суті. І відповідно виконання рішення про стягнення аліментів вже буде відбуватись автоматично за місцем проживання чи знаходження платника.

Необхідно звернути увагу, що кожний конкретний випадок щодо стягнення аліментів з осіб, які проживають або перебувають за кордоном є індивідуальним і потребує професійного юридичного підходу сімейного адвоката, до якого Ви можете звернутись за посиланням. 

1 261 перегляд

תגובות


bottom of page