top of page

Пільгова Вислуга Років Дає Право На Призначення Військової Пенсії - Алгоритм Дій.


Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

При цьому, для призначення пенсій враховуються як календарна вислуга, так і пільгова (участь в АТО, виконання певних робіт, тощо).


Наприклад, Ви звільнились у 2022 році, при цьому Ваша вислуга становить:

- Календарна – 20 років 02 місяці 03 дні;

- Пільгова - 7 років 05 місяців 01 день.


Враховуючи календарну і пільгову вислугу разом, Ваша загальна вислуга становить 27 років 07 місяців 04 дні, тобто більше 25 повних років, що є достатньо для призначення пенсії за вислугу років.

Проте, ні військові частини, ні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишні військові комісаріати), ні Пенсійний фонд України не враховують пільгову вислугу років при призначенні пенсії. Дані органи обґрунтовують це тим, що пільгова вислуга років враховується лише при визначенні розміру пенсії, а щодо набуття права на призначення такої пенсії, до уваги береться лише календарна вислуга років.

Такі дії вищевказаних органів позбавляють осіб права на своєчасне призначення пенсії та належних їм коштів (пенсії), а тому є протиправними та потребують судового захисту.


Детальніше щодо набуття права на призначення пенсії з урахуванням пільгової вислуги років, можна ознайомитися за посиланням.


Алгоритм дій, для реалізації права на призначення пенсії з урахуванням пільгової вислуги років:


1) Зібрати документи для призначення пенсії.


Серед обов’язкових документів, які повинні подаватися для призначення за вислугу років є:

- заява про призначення пенсії, встановленого зразка;

- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

- довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";

- копія паспорта.


Проте, крім даного переліку, необхідно зібрати документи, які підтверджують вашу календарну та пільгову вислугу років. Такими документами можуть бути:

- наказ про виключення зі списків особової частини, в якому зазвичай вказується календарна, пільгова та загальна вислуга років;

- документи, які підтверджують проходження служби на посадах, що дає право на пільгове обчислення вислуги років;

- витяг з послужного списку, тощо.


Варто знати, що однією з вимог уповноваженого органу на підготовку документів для призначення пенсії є представлення «розрахунку вислуги років», який має провести відповідний кадровий підрозділі. Проте такий документ серед обов’язкових для подання на призначення пенсії, законодавством не визначений. Крім того, обласні територіальні центри комплектування наділені повноваженнями самостійно проводити такий розрахунок на підставі матеріалів особової справи.


Де отримати необхідні документи:

Вищезазначені документи знаходять особовій справі, що перебуває у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військові комісаріати), в яких особа перебуває чи перебувала на військовому обліку, або у військових частинах/загонах/управліннях чи інших органах, в яких особа проходила службу.

З метою отримання вищезазначених документів, необхідно звернутися з письмовим запитом до відповідних розпорядників інформації, і витребувати відповідні копії документів.


2) Подача заяви про призначення пенсії за вислугу років до уповноваженого відомчого органу


Отримавши відповіді від вищевказаних органів та зібравши увесь перелік вищезазначених документів, необхідно заповнити заяву про призначення пенсії за вислугу років, встановленого зразку.

Даний зразок міститься в Додатку №1 Порядку №3-1. З текстом даної заяви можете ознайомитися запосиланням.

Крім того, до заяви про призначення пенсії, яка подається з усіма вищевказаними документами, радимо зробити та додати короткий супровідний лист - заяву, в якій описати всі обставини, зокрема, щодо необхідності врахування пільгової та календарної вислуги років та наявність права на призначення пенсії за вислугу років.

Заяву про призначення пенсії встановленої форми до органів Пенсійного фонду України подається через уповноважені відомчі органи, а саме:

Назва військового формування/органу Уповноважений структурний орган


Військові формування Міністерства оборони обласні територіальні центри

України (Збройні Сили України, тощо) комплектування та соціальної підтримки

(колишні військові комісаріати)Державна прикордонна служби України Адміністрація Державної прикордонної

служби України


Державної служби з надзвичайних ситуації Управління Державної служби

України з надзвичайних ситуації в області


Управління державної охорони України Управління державної охорони України


Служба безпеки України Управління Служби безпеки України

в області


Служба зовнішньої розвідки України. Служба зовнішньої розвідки України


Поліція Головне управління Національної поліції

України в області


Національна гвардія України Головне управління Національної гвардії

України


Даний перелік не є вичерпним, та якщо серед наведеного переліку немає відповідного військового формування/органу, в якому Ви проходили службу, то варто переглянути відповідні нормативно-правові акти або звернутися за допомогою до юриста.


3) Оформлення уповноваженим відомчим органом подання про призначення пенсії та направлення його з відповідним пакетом документів до відповідного управління Пенсійного фонду України в області для прийняття рішення про призначення пенсії.


Протягом 30 днів з моменту надходження матеріалів заяви про призначення пенсії, уповноважений структурний підрозділ повинен прийняти одне із двох рішень:

1) Оформлення подання про призначення пенсії та надсилання його разом з усіма документами до Головного управління Пенсійного фонду України в області за зареєстрованим місцем проживання особи, що звернулася за її призначенням.

2) Про відмову в оформленні подання про призначення пенсії.


Нажаль, зазвичай уповноважені відомчі органи в такому випадку обирають другий варіант і фактично відмовляють заявникам у підготовці та направленні докмуентів на призначення пенсії. Причина відмова як правило стандартна – пільгова вислуга років не враховується для набуття права на призначення пенсії. Додатково ще можуть зазначити про відсутність проведеного кадровим органом розрахунку вислуги років.

В таких ситуаціях єдиним способом захисту порушеного права є оскарження таких дій до суду.


В цілому дана категорія справ не проста та тривала в часу – займає в межах року часу, так як спір йде в два етапи:

1. Позов до відомчого органу з позовними вимогами визнати його дій протиправними та зобовʼязати орган скласти і подати до управління пенсійного фонду подання ….. про призначення пенсії за вислугу років;

2. Після виконання вище вказаного рішення суду наступний етап - позов до Головного управління Пенсійного фонду України в області про скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобовʼязання призначити пенсію за вислугу років на підставі подання про призначення пенсії представленого уповноваженим відомчим органом.


Вказаний алгоритм допоможе у самостійному відстоюванні свого права, якщо у Вас виникла подібна ситуація.

Проте, враховуючи складність процедури, все ж таки радимо звернутися за допомогою до юристів. Зокрема, як показує практика, під час виконання даного алгоритму дій самостійно, особи зустрічаються з рядом труднощів, серед яких і неможливість самостійного отримання усіх необхідних документів від відповідних органів.


Наша команда має позитивний досвід у захисті наших клієнтів у не одному десятку справ такої категорії. Тому за потреби, надамо допомогу і Вам.


Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!


Вам буде цікаво:

Comentários


bottom of page