top of page

Позбавлення Батьківських Прав | Київ, Вінниця | Сімейний Адвокат

Загальноприйнято, що всі батьки піклуються про своїх дітей. Більше того, такий батьківський обов’язок закріплено і в чинному законодавстві України.

Але, нажаль, не всі батьки добросовісно відносяться до виконання своїх обов’язків, деякі зловживають своїми правами. Багато з них навіть не розуміє як травмують своїх дітей. Завдають шкоду не тільки здоров’ю, а й психіці.

Позбавлення батьківських справ – процедура не з простих, обтяжена не тільки процесуально, але й емоційно, адже справа стосується дітей. Зазвичай дана процедура застосовується у крайніх ситуаціях, де діти страждають через жорстоку поведінку батьків, де нехтують їх правами та інтересами.

Як вбачається з судової практики саме ухилення від виконання батьківських обов’язків – є найбільш поширеною підставою для позбавлення батьківських прав. Ми можемо говорити про ухилення від виконання батьківських обов’язків, коли батьки не піклуються про розвиток дитини, як фізичний, так і духовний; не надають належного медичного догляду; необхідного харчування; не створюють умов для отримання нею освіти; недостатньо спілкуються з дитиною, задля її повноцінного розвитку тощо.

Важливим аспектом є те, що іноді однією із підстав називають несплату аліментів. Насправді ж, несплату аліментів суд може брати до уваги додатково, разом з іншими доказами, але не як самостійний.Загалом, СК України, а саме ст.164, закріплює вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. Серед них значиться і така: коли батько/мати не забирає дитину з пологового будинку чи іншого медичного закладу без будь-якої на те поважної причини, а також протягом 6 місяців не виявляє батьківської турботи. Позбавити батька чи матір дитини їх батьківських прав можуть і за жорстоке поводження з нею тощо.

Процедура.

Позбавлення батьківських прав відбувається виключно в судовому порядку. Але перед зверненням до суду, потрібно звернутись до органу опіки і піклування із заявою про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав (зразок заяви Ви можете знайти за посиланням).

В загальному, здійснити процедуру позбавлення батьківських прав можна шляхом подачі позовної заяви до суду за місцем проживання відповідача. Разом із заявою обов’язково додаються заздалегідь зібрані докази, що беззаперечно підтверджують вину батька/матері. Обов’язковою стороною під час розгляду даної категорії справ є орган опіки і піклування, який зобов’язаний підготувати власний висновок про життя і виховання дитини, стосунки з батьками та у сім’ї загалом.


Слід пам’ятати, що це є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківські обов’язки і застосовується лише при наявності вини у діях матері/батька та тоді, коли змінити поведінку таких батьків вже неможливо.


Що ж означає «позбавлення батьківських прав»?

Особа, яку позбавили батьківських прав, втрачає всі права пов’язані з дитиною. Від права на її виховання до права на отримання державної допомоги. Попри це, обов’язку щодо утримання дитини до повноліття вона не втрачає. Більше того, така особа не звільняється від сплати аліментів.


Процедура позбавлення батьківських прав є безумовно складною, так як передбачає собою крайню міру , тому потребує для своєї реалізації беззаперечних підстав.


У Подільському юридичному центрі кваліфіковані адвокати у сімейних спорах допоможуть Вам на всіх стадіях даного процесу. В разі виникнення додаткових питань та для отримання консультації звертайтесь за номером телефону або пишіть свої запитання просто зараз в ЧАТ!


Вас може зацікавити:
Comments


bottom of page