top of page

Перерахунок Пенсії З Підстав Збільшення Розміру Посадових Окладів Співробітників Розвід Органів
З 01.08.2021 військові пенсіонери, які проходили службу в розвідувальних органах, мають право на перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням розміру їх посадового окладу, що визначається з урахуванням коефіцієнтів.

01.03.2018 набрала чинності відома всім постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Далі – Постанова №704), якою передбачено збільшення розмірів складових грошового забезпечення військовослужбовців.

Прийняття даної Постанови №704 стало підставою для здійснення з 01.01.2018 та в подальшому з 01.04.2019 перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.В подальшому, 17.09.2020 було прийнято Закон України «Про розвідку», частиною 3 статті 42 якого визначено, що посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом:

- для співробітників кадрового складу – 1,8;

- для співробітників, які не належать до кадрового складу, - 1,4.

Дані положення набирали чинності з 1 січня 2021 року.

Тобто вказаним законом по суті було підвищено розміри грошового забезпечення військовослужбовцям, виконання обов’язків яких пов’язане з розвідувальною діяльністю.

З метою забезпечення реалізації даних положень, 14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», згідно з якою пункт 4 Постанови №704 доповнено абзацами такого змісту:

“Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:

- для військовослужбовців кадрового складу – 1,8;

- для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4”.

Дана постанова №729 набула чинності 17.07.2021.

Таким чином, з 17.07.2021 у зв’язку з прийняттям Постанови №729 та відповідно внесення змін до Постанови №704, відбулося підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців – співробітників розвідувальних органів.

Більше того, 23.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів», пунктом 1 якої визначив перерахувати з 1 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців.


Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Отже, з 01.08.2021 (з першого числа місяця, наступного за місяцем в якому відбулося підвищення розмірів грошового забезпечення) у колишніх співробітників розвідувальних органів виникло право на перерахунок пенсії, на підставі ч. 3 ст. 42 Закону №912-IX та пункту 4 Постанови №704 в редакції зі змінами, внесеними Постаново №729.

Разом з тим, попри прийняті вказані нормативно-правові акти, уповноважені на перерахунок пенсії органи наразі бездіють щодо реалізації зазначеного перерахунку.


Відповідно, як часто буває, кожен пенсіонер, який набув право на перерахунок пенсії у звʼязку зі збільшенням грошового забезпечення розвідувальним органам, змушений або чекати або самостійно відстоювати своє права в суді.


Щодо судового порядку відстоювання свого права, то процедура здійснення перерахунку пенсії відбувається у два етапи.

1) Спір з уповноваженим органом щодо виготовлення та направлення до управління пенсійного фонду довідки про розміри грошового забезпечення станом на 17.07.2021, для перерахунку пенсії з 01.08.2021. (Доречно зазначити з нашої практики, що Адміністрація Державної прикордонної служби України, як уповноважений орган, добровільно складала та надавала такі довідки за відповідним зверненням особи. А тому пенсіонерам даної структури вказаний етап не актуальний, та процес захисту свого права відбувається в коротший термін).

2) Спір з відповідним територіальним управлінням Пенсійного фонду України у Вашому регіоні щодо зобов’язання провести перерахунок пенсії з 01.08.2021 на підставі даних довідки, виданої уповноваженим органом.


До прикладу з останньої нашої практики:

06.02.2023 за позовом в інтересів клієнта юристів Подільського юридичного центру, Хмельницький окружний адміністративний суд у справі № 560/11413/22 ухвалив рішення про задоволення позову, в якому сформував наступні висновки: «Постанова Кабінету міністрів України від 14 липня 2021 року № 729, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, набрала чинності 17 липня 2021 року. Зазначеною постановою було збільшено грошове забезпечення діючих військовослужбовців розвідувальних органів. Отже, з 17 липня 2021 року у позивача з'явилось право па перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців розвідувальних органів. Відтак у відповідача у зв’язку з отриманням відповідної довідки виник обов’язок перерахувати пенсію позивача з 01 серпня 2021 року».

Такі ж рішення у 2022 році були ухвалені за нашими позовами у Львівській, Одеській областях.


Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!Також цікаво буде ознайомитися:


Comentarios


bottom of page