top of page

На Час Війни Запобіжний Захід Може Бути Замінений На Проходження Військової Служби За Мобілізацією


Збройна агресія російської федерації проти України та запровадження правового режиму воєнного стану, змінило звичний для кожного мешканця нашої держави устрій життя, переформатовала цінності та цілі на найближче майбутнє.


Основна мета сьогодення – це перемога нашого народу над окупантом, яка може бути і буде досягнута народним супротивом кожного з нас на кожному клаптику нашої землі.


Для досягнення цієї м ети вносяться відповідні зміни до національного законодавства, у тому числі і кримінального.


Так, 15 березня 2022 року № 2125-IX прийнято Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або його зміни з інших підстав», який набув чинності 21.03.2022.


Зокрема даним законом Кримінальний процесуальний кодекс України доповнено Розділом IX-1 (стаття 616), яка визначає, додаткові підстави для скасування запобіжного заходу особам, що підозрюються/обвинувачуються у вчиненні злочину.


Даною нормою передбачено право особи, стосовно якої обраний запобіжний захід, звернутися із з клопотанням (заявою) про скасування такого запобіжного заходу або його заміну для проходження особою військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.


А саме, у разі введення в Україні або окремих її місцевостях воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України підозрюваний, обвинувачений, який під час досудового розслідування або судового розгляду тримається під вартою, крім тих, які підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України, має право звернутися до прокурора з клопотанням про скасування цього запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.


Іншими словами особа, піддана кримінальному переслідуванню, може взамін запобіжного заходу обрати виконання обов’язку по захисту Батьківщини.


Що для цього потрібно вчинити:

- звернутися до прокурора з клопотанням про скасування цього запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації;

- за результатами розгляду клопотання, прокурор має право звернутися до слідчого судді або суду, який розглядає кримінальне провадження, з клопотанням про скасування цій особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період;

- лідчий суддя або суд має право скасувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для подальшого проходження підозрюваним, обвинуваченим військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.


Важливо, після прийняття судом такого рішення, підозрюваний/обвинувачений має невідкладно, не пізніше 24 годин, з'явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації.
101 перегляд

Comments


bottom of page