Народження Дитини В Бомбосховищі. Як Зареєструвати, Отримати Свідоцтво?|Подільський Юридичний Центр


Початок збройної агресії проти України зумовлює ряд негативних наслідків для кожного громадянина нашої держави. Звичайні у мирному житі процеси, у воєнний час стають значно складнішими.



Так, в умовах війни, ряд жінок України змушені народжувати дітей, переховуючись в бомбосховищах, а отже за відсутності спеціальної медичної допомоги. Це, у свою чергу, зумовлює відсутність первинних медичних документів про народження дитини, які є обов’язковими при здійсненні державної реєстрації новонародженого громадянина України та видачі свідоцтва. Звичайно, на час бойових дій, реєстрація народження – не першочерговий захід в планах людини. Проте мир настане.

Отож, відповідно до ст.ст.6, 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження проводять відділи державної реєстрації актів цивільного стану.


Пунктом 2 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в України, затвердженою наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 визначено, що підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:

а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я (видається медичним закладом – пологовим будинком, в якому народилася дитина).

б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о);

в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.


Цей же пункт 2 розділу ІІІ Правил визначає, що у разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту (тобто медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), для державної реєстрації народження дитини, народженої поза закладом охорони здоров’я, також подається висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9.


Таким чином, для здійснення процедури державної реєстрації народження дитини, яка народжена поза межами закладу охорони здоров’я, до органу реєстрації потрібно надати:

- медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (видається медичним закладом державної форми власності);

- висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я (Далі – Висновок).


Щодо висновку про підтвердження медичною консультаційною комісією, то такий висновок-підтвердження видається медичною консультаційною комісією.

Медична консультативна комісія з підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я (Далі - Комісія) є постійно діючим органом при Міністерстві охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурному підрозділі з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Для отримання Висновку заявник не пізніше одного тижня з імовірного дня народження дитини поза закладом охорони здоров’я, факт народження якої потребує підтвердження, подає Комісії такі документи (пункт 4 Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9):

1) письмову заяву (у довільній формі);

2) паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

3) обмінну карту пологового будинку, пологового відділення лікарні або виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою відповідно № 113/о або 027/о, затвердженою МОЗ;

4) результати аналізів, ультразвукового дослідження, проведених під час вагітності жінки, яка народила дитину поза закладом охорони здоров’я;

5) копію картки виклику медичної швидкої допомоги за формою № 109/о, затвердженою МОЗ;

6) довідку про генетичну спорідненість між жінкою, яка народила дитину поза закладом охорони здоров’я, та дитиною;

7) медичну довідку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про огляд дитини, яка народилася поза закладом охорони здоров’я, згідно з додатком 1 та медичну довідку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про огляд жінки для підтвердження факту народження дитини згідно з додатком 2;

8) інші документи, які підтверджують надання медичної допомоги жінці у зв’язку з пологами.

Документи, зазначені у підпунктах 3-8 пункту 4 Порядку №9, подаються заявником у разі їх наявності.

У разі відсутності медичних довідок, зазначених у підпункті 7 пункту 4 Порядку №9, комісія приймає рішення про обов’язковий огляд жінки та дитини і направляє їх для проведення такого огляду.

Рішення про підтвердження факту народження дитини приймається у разі, коли імовірна дата пологів жінки збігається з вірогідним віком дитини, або наявності довідки про генетичну спорідненість між жінкою, яка народила дитину поза закладом охорони здоров’я, та дитиною.


Варто відмітити, що дія на території України умов воєнного стану має наслідком те, що усі строки на вчинення тих чи інших дій громадянином, які встановлені законодавством, по суті обраховуються з дати закінчення дії воєнного стану.


Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.


Для отримання допомоги та консультації завертайтеся до нас:

- Чат на сайті www.plc.vn.ua

- телефоном

- Ел. пошта plc2016@ukr.net