top of page

Моральна Шкода Військовослужбовцям | Судова Практика | Військовий Адвокат

Чи може військовослужбовець отримати відшкодування за моральну шкоду, пов'язану з проходженням військової служби? Відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, така можливість передбачена.


Проте які шанси отримати моральне відшкодування на практиці? У яких ситуаціях найчастіше виплачується компенсація за моральні збитки? Які суми можна відшкодувати в такий спосіб? Куди і як звертатися, щоб безперешкодно отримати відшкодування? - Читайте у нашій добірці судової практики.


Моральна шкода за ушкоджене здоров’я під час проходження військової служби


Останні постанови Верховного суду, на жаль, все частіше підтверджують, що Держава не повинна нести відповідальність за моральні збитки, завдані військовослужбовцям пораненнями чи інвалідністю у ході несення служби.


Так, зокрема, у Постанові по справі №333/6091/16-ц від 15.08.2018 Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки немає вини Міністерства оборони України в пораненні військовослужбовця, відповідно, і немає підстав для відшкодування моральної шкоди. У цій справі Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій, які задовольнили вимогу військовослужбовця відшкодувати 30 000 грн моральних збитків за ушкодження здоров'я під час виконання службових обов'язків.


Таких же висновків дійшов Верховний Суд у Постанові від 10.04.2019 по справі № 333/6088/16. Позивач проходив військову службу та отримав поранення в ході виконання інтернаціонального обов'язку. У судах перших інстанцій позивач домігся відшкодування у розмірі 40 000 грн. Проте Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Міністерства оборони України, і погодився з тим, що відсутність протиправних дій з його боку дійсно означає відсутність обов'язку відшкодовувати моральні збитки. Разом з тим, Суд наголосив, що законодавство України передбачає ряд інших гарантій, зокрема і виплати одноразової грошової допомоги, які й охоплюють компенсацію моральної шкоди, завданої в ході військової служби. Тому окремі позови про моральні збитки не мають підлягати задоволенню.


Коли звільнення з військової служби дійсно призводить до моральних страждань


Статтею 8 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачена можливість відшкодування моральної шкоди за рішенням суду в разі заподіяння її незаконним звільненням чи переміщенням. Проте на практиці можна знайти доволі різні позиції судів у такій категорії справ.


Так, наприклад, нещодавнім рішенням від 14.06.2021 у справі № 580/1899/21 Черкаський окружний адміністративний суд погодився відшкодувати моральну шкоду позивачеві, якого було незаконно звільнено з військової служби за непридатністю та присудив виплатити 2000 грн (із заявлених 5000 грн). Обгрунтовуючи спричинену моральну шкоду позивач зазначав, що непридатність стала наслідком захворювання, яке було набуте під час проходження військової служби, причому за декілька місяців до набуття права на пенсію за вислугу років. Звільнення викликало в нього "відчуття нехтування державою його життєвого вибору захищати Вітчизну та територіальну цілісність України, втрату впевненості у своїх можливостях забезпечити достатній рівень безпеки та можливість належного забезпечення життя своєї родини. Пригнічений психологічний стан призвів до зниження активності його соціальних зв`язків, зайвої стурбованості, порушення сну."


Натомість, за схожих обставин, Харківський окружний адміністративний суд прийняв рішення від 26.12.2017 у справі 820/1618/17, яким відмовив у відшкодуванні моральної шкоди, завданої позивачу у розмірі 60000 грн. внаслідок незаконного звільнення зі служби у Державній прикордонній службі України. Позивач надав до матеріалів справи медичну довідку на підтвердження погіршення стану здоров’я. Втім, суд зазначив, що такий доказ не підтверджує наявності об’єктивного зв’язку між захворюванням та незаконним наказом відповідача, оскільки зазначене в довідці "поточне захворювання пов'язує з проблемами на роботі її та чоловіка" взяте лише зі слів самого позивача.

1 гривня за неправильний розрахунок військової пенсії


Цікаво, що у практиці національних судів непоодинокими є ситуації, коли позивач просить

відшкодувати моральну шкоду, яку оцінює в 1 грн. Так, наприклад, було у справі №818/3631/15-а, за результатами розгляду якої 07.09.2021 Верховний Суд виніс постанову. Позивач вважав, що неправильне нарахування військової пенсії завдали йому значних моральних страждань та приниження його гідності, значно обмежили можливості достойного життя та результативної боротьби із невиліковним захворюванням.

Втім, Верховний суд вирішив, що така моральна шкода не була належним чином доведена, тож відмовив у задоволенні вимоги стягнути 1 гривню на його користь.


Позов до Російської федерації як держави-агресора


Війна на Сході України спричинила великі втрати багатьом військовим та цивільним громадянам України. Безліч поранених військовослужбовців та сімей загиблих в ході війни зазнали моральних збитків, які навряд чи можна оцінити в грошовому еквіваленті. Такі збитки очевидно пов'язані зі збройною агресією Російської Федерації, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України.


Нещодавно розголосу набула справа №752/7929/16-ц у Голосіївському районному суді міста Києва. У цій справі було задоволено позов громадянина України до Російської Федерації. Враховуючи характер та обсяг завданих позивачці моральних страждань, істотних порушень її конституційних прав, умисного характеру дій Російської Федерації, а також почуття безпорадності та розчарування, які вона відчуває роками через неможливість користуватись належним їй житлом, працювати на своїй роботі, спілкуватись з близькими, суд повважав достатнім розмір компенсації за заподіяну їй моральну шкоду у сумі 985 950 грн.


Втім, це рішення Голосіївсього суду було досить неоднозначно сприйняте в суспільстві, і подібних висновків у подальшій судовій практиці практично не зустрічається.


У будь-якому разі, кожна справа є індивідуальною. І навіть, здавалося б, усталені позиції Верховного суду іноді змінюються, якщо відповідні обставини підштовхують суддів до нових висновків у таких правовідносинах.

Якщо Ви вважаєте, що Вам як військовослужбовцю було завдано моральних збитків, не сумнівайтеся звернутися до наших спеціалістів, аби дізнатися, чи є перспективи отримати моральне відшкодування та як цього можна домогтися в судовому порядку.


Телефонуйте за номером, або пишіть запитання у ЧАТ!
177 переглядів

Comments


bottom of page