top of page

Відмову У Виплаті Одноразової Грошової Допомоги Військовому Визнано Незаконною

У разі зміни групи інвалідності, колишній чи теперішній військовослужбовець має право не лише на доплату, але й на отримання повної одноразової грошової допомоги, якщо за попередню інвалідність він таку допомогу не отримував.

Військовий адвокат, Одноразова грошова допомога

Верховний суд розглянув справу за позовом колишнього військовослужбовця, який отримав інвалідність внаслідок захворювання, повязаного із виконанням обовязків військової служби під час участі в бойових діях.


За обставинами справи, колишній військовослужбовець у 2010 році отримав ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, повязаного із проходженням військової служби у дев'яностих роках і участі при цьому в бойових діях в миротворчій місії. Однак при отриманні групи інвалідності він не звертався за грошовою допомогою до Держави.


Його хвороби прогресували і у 2017 році МСЕК встановила йому ІІ групу інвалідності.


Цього разу чоловік звернувся до військкомату з клопотанням виплатити йому одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Військкомат передав заяву на розгляд відповідної комісії Міністерства оборони України.


Комісія МОУ своїм рішенням відмовила у наданні допомоги. Свою відмову мотивували тим, що статтею 16-3 цього ж Закону доплата допомоги не здійснюється, якщо між первинною групою інвалідності і наступною, пройшло більше двох років.


Верховний суд зазначив, що стаття 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" стосується "доплати" допомоги, а не її виплати. В даному випадку, враховуючи, що чоловік не отримував допомогу раніше, відповідно помилковим є застосування до його випадку статті 16-3. Оскільки раніше він кошти не отримував, тому ця виплата вважається первинною, а не "доплатою".


Міністерство оборони зобовязано виплатити колишньому військовослужбовцю одноразову грошову допомогу у звязку із настанням інвалідності внаслідок захворювання, повязаного із виконанням службових обовязків.


Нагадаємо, що 06 квітня 2022 року ще й Конститційний суд України надав оцінку положенням частини 4 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визнавши неконституційним встановлене обмеження щодо виплати допомоги, якщо зміна групи інвалідності відбулася в строк, більше ніж два роки.


Підсумовуючи, ввжаємо, що ті колишні військовослужбовці, які отримали в 90-ті або початку двохтисячних років групу інвалідності і не зверталися за одноразовою грошовою допомогою, мають право на її отримання у разі встановлення нової групи інвалідності, зміни підстав інвалідності вже після 2012 року, мають право на отримання допомоги в розмірах, встановлених новою редакцією Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".


У випадку нашого героя, цей розмір становив 300 прожиткових мінімумів, що становить близько 744 тис. грн.


Однак варто памятати, що законодавець обмежив трирічним терміном строк реалізації права на допомогу, тому відкладати не варто.


Що робити, якщо суд розглянув справу і до квітня 2022 року вже відмовив у задоволенні вимог про виплату через передбачені дворічні обмеження щодо зміни групи інвалідності?

Радимо звернутися до суду з клопотанням про перегляд справи.Якщо у Вас виникли питання з приводу виплати одноразової грошової допомоги при хворобі, травмуванні, інвалідності чи не дай Бог загибелі, звертайтеся до нас

в ЧАТ просто зараз!


Comments


bottom of page