top of page

Виплати Мобілізованим Військовослужбовцям. Які Проблемні Питання? Що Не Доплачують Та Як Діяти? | Інформує PURCEN |Грошове забезпечення військовослужбовців має складну багатоскладову структуру. Деякі його складові виплачуються щомісяця в сталій суми, інші, наприклад додаткова винагорода за безпосередню участь в бойових діях, залежать від конкретних обставин проходження служби в окремий місяць.


Крім того, порядок нарахування та розміри окремих складових грошового забезпечення військовослужбовця визначаються великою кількістю нормативно-правових актів, а тому особі, яка раніше не проходила військової служби, буває важко визначити чи вірно військова частина нарахувала грошове забезпечення.В цій статті ми не будемо зупинятись на питанні, які є складові грошового забезпечення та якими нормативно-правовими актами врегульовано питання їх нарахування.

 

Детальну відповідь на вказані

питання Ви можете знайти за посиланням. 

 

Сьогодні ми зупинимось на найрозповсюдженіших порушенням, які виникають під час виплати грошового забезпечення мобілізованим військовослужбовцям. 

 
  1. Щомісячний розмір грошового забезпечення мобілізованих військовослужбовців.

Розмір щомісячного грошового забезпечення усіх військовослужбовців, в тому числі й тих, хто проходить військову службу за мобілізацією, визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 01 січня 2018 року. 


Однак вказаний розрахунок має проводитись, виходячи з прожиткового мінімуму, які встановлений на 1 січня календарного року. Тобто розмір грошового забезпечення має щорічно зростати разом із зміною розміру прожиткового мінімуму (інформативно: прожитковий мінімум з 2018 року зростав з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023). 


Однак цього не відбувається. 


Розмір щомісячної недоплати у 2022 році становить близько 40 % від розміру місячного грошового забезпечення, а у 2023 році вже понад 50 % щомісяця.


До прикладу, мінімальний розмір місячного грошового забезпечення військовослужбовця у 2023 році складав 20 100,00 гривень, а мав складати понад 30 000,00 гривень.

 

Детальніше про сказане, можна ознайомитися

 
  1. Розмір одноразової грошової допомоги при звільненні (вихідної допомоги) мобілізованим.

Порядком та умовами виплати деяким категоріям військовослужбовців одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 р. № 460, визначено, що мобілізованим військовослужбовцям при звільненні виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 4 відсотки місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби.


Вказана допомога виплачується військовому за період служби по мобілізації без урахування періоду попередньої військової служби, за винятком тих осіб, яким при попередньому звільненні така вихідна допомога не виплачувалась.

 

Наприклад, якщо Ви у 2018-2021 роках відслужили 3-річний контракт, а в 2022 році були призвані на військову службу по мобілізації, то при звільненні Вам має бути нарахована вихідна допомога як за період служби по мобілізації, так і за період проходження військової служби за контрактом.


Поряд із цим розповсюдженою практикою є, коли військові частини не враховують період попередньої служби при обрахунку суми вихідної допомоги мобілізованим військовослужбовцям. 


Якщо маєте сумніви чи вірно військова частина нарахувала Вам вихідну допомогу при звільненні – звертайтесь до нас в Чат або телефоном. Наші юристи в форматі безоплатної усної консультації нададуть відповіді на Ваші питання.

 
  1. Нарахування додаткової винагороди за безпосередню участь в бойових діях.

У більшості військовослужбовців, які звертаються по допомогу до Подільського юридичного центру, є питання по виплаті додаткової винагороди за час безпосередньої участі в бойових діях.


Якщо два описаних вище питання є типовими для кожного військовослужбовця, то у питанні виплати додаткової винагороди кожна ситуація різниться одна від одної та потребує індивідуального підходу для правового аналізу.


Так в одному випадку додаткова винагорода не виплачується через помилку безпосереднього командира, який не вніс військовослужбовця у рапорт на виплату додаткової винагороди. В іншому випадку військовослужбовець не отримує належну йому додаткову винагороду через брак фінансування.


У кожній окремій ситуації потрібно давати індивідуальну оцінку. Тому якщо виникають такі проблемні питання, варто звернутися як мінімум за консультацією до фахового, в питаннях застосування військового права, юриста.Ознайомитись з нормами законодавства та порядком виплати і нарахування додаткової винагороди можна у статті за посиланням.

 

Саме ці три питання стосуються всіх або майже всіх військовослужбовців, які проходять військову службу за мобілізацією.


Сподіватися на добровільну виплату заборгованості по грошовому забезпеченні навряд чи ефективно. 


Кожен військовослужбовець може відстояти своє право в суді. Наразі практика судового розгляду таких спорів позитивна, рішення судів ухвалюються на користь військовослужбовців, виплату заборгованих коштів на виконання рішення суду, здійснюють.


Наша команда юристів має успішний досвід роботи щодо захисту прав військовослужбовців. Тому якщо потрібна допомога, звертайтеся до нас в ЧАТ або за телефоном! Усна консультація для військовослужбовців та членів їх сімей, безоплатна.

 

Також Вам буде цікаво:

Comments


bottom of page