Виплати Військовослужбовцям Під Час Війни. Що І Як Враховуватиметься В Пенсію


Введення правового режиму воєнного стану в державі в силу початку збройної агресії проти України, мобілізувало наше суспільство як ніколи раніше. Народний супротив – основа нашої оброни та шлях до великої ПЕРЕМОГИ.


На час війни, державою визначено певні соціальні гарантії для військовослужбовців, які мужньо боронять нашу державу від окупанта.


І. Які доплати до грошового забезпечення військовослужбовця на час війни?


Грошове забезпечення військовослужбовця по своїй структурі та умовах формування, є дещо складнішою формою оплати праці, якщо порівнювати з заробітною платою працівника.


В структуру грошового забезпечення входять:


(1) Основні види грошового забезпечення:

- оклад за посадою (посадовий оклад) – є сталою величиною та його розмір залежить;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років.


(2) Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, до яких відносяться надбавки, доплати, підвищення та премії


Щодо додаткових видів, то 28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (Далі – Постанова №168).


Згідно вказаної постанови, на період дії воєнного стану, військовослужбовцям виплачується додаткова винагорода:

(1) в розмірі 30 000 гривень - щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби) усім військовослужбовцям;

(2) до 100 000 гривень - щомісячно тим військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби).

Важливо: розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.


Підставою виплат даної додаткової винагороди є відповідний наказ командира (начальника).


Кому виплачується винагорода: військовослужбовцям ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУР МОУ, НГУ, ДПСУ, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу ДСНС, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським.


Також даною Постановою №168 визначено збільшення виплати одноразової грошової допомоги сім’ям загиблих військовослужбовців (виплата пораненим) до 15 000 000 грн.


Як Отримати Одноразову Допомогу Родичам Загиблого Військовослужбовця?


ІІ. Чи враховується передбачена постановою № 168 додаткова винагорода в розмірі 30 000 та 100 000 гривень, в розрахунок пенсії за вислугу років.


Введення воєнного стану та проведення загальної мобілізації мало наслідком те, що в перші хвилі були призвані колишні військовослужбовці, які вже отримували пенсію за вислугу років чи пенсію по інвалідності.

Ряд військових, після оголошення рішення про демобілізацію, також можуть набути право на призначення так званої військової пенсії.


Щодо перерахунку пенсії під час мобілізації, є своя специфіка, яку потрібно знати перед зверненням до уповноважених органів. Детальніше за ПОСИЛАННЯМ.


Отож, щодо додаткової винагороди в розмірі 30 000 та 100 000 гривень, відповімо відразу, що ТАК, дана винагорода підлягає включенню в розрахунок пенсії.


Щодо того, чи буде така винагорода включена в розрахунок пенсії добровільно, також відповімо, що навряд.

Зокрема наша практика свідчить про те, що це питання потрібно буде відстоювати в судовому порядку.


Отож, детальніше, чому так:

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Ччастиною 3 ст. 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії військовослужбовцям обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ключовим словом при визначенні, які саме додаткові види грошового забезпечення, до яких відноситься і передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода, підлягають включенню в розрахунок пенсії, є слово «щомісячні».

Так ось, на практиці, уповноважені органи на призначення військової пенсії (а це військова частина, обласний територіальний центр комплектування, Головне управління Пенсійного фонду України в області кожен в межах своїх функцій), вдаються до трактування положень ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII, згідно якого в розрахунок пенсії беруться лише щомісячні платежі, тобто додаткові види грошового забезпечення, які виплачуються на постійній основі щомісяця.

При цьому, на думку уповноважених на призначення пенсії органів, такі додаткові винагороди, якими є грошова винагорода за безпосередню участь в АТО а також і винагорода, передбачена Постановою № 168, носять разовий характер, залежать від певних обставин та не відносяться до щомісячних, а отже не підлягають включенню в розрахунок пенсії.

Така зокрема ситуація була присутня щодо вирішення питання про не включення в розрахунок пенсії винагороди за безпосередню участь в АТО, яка по суті є однотипною грошовій винагороді, запровадженій до виплати Постановою № 168 в розмірі 30 000 та 100 000 гривень.