top of page

МОРАЛЬНА ШКОДА військовослужбовцям

Військовий адвокат

Кожному військовослужбовцю варто пам’ятати про права та гарантії, передбачені законодавством для його соціального та правового захисту.

Одна з таких гарантій - це відшкодування моральної шкоди, відповідно до ст. 17 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

моральна шкода військовим.jpg

У яких випадках можна домогтися відшкодування моральної шкоди?
 

Відшкодування військовослужбовцям заподіяної моральної і матеріальної шкоди провадиться у встановленому законом порядку.

Перелік підстав для виплати моральної шкоди є невичерпним, і зазвичай зводиться до таких ситуацій:

  • шкода, завдана внаслідок порушення прав військовослужбовців

  • фізичний біль та страждання, яких військовослужбовець зазнав у зв’язку з каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров’я в ході несення служби

  • душевні страждання, яких військовослужбовець зазнав  у зв’язку з протиправною поведінкою щодо нього самого, членів його сім’ї чи близьких родичів

  • незаконні накази, рішення та дії чи бездіяльність командування (зокрема, видача наказів про звільнення, переведення, відмову у здійсненні виплат, притягнення до відповідальності тощо).

  • ушкодження та травми, спричинені участю в бойових діях.

Читайте також: Моральна Шкода За Незаконну Відмову В Призначенні ОГД І Військовий Адвокат

 

Хто відшкодовує моральну шкоду військовослужбовцям?

 

Як правило, відшкодування моральної шкоди покладається на Міністерство оборони України як головний орган військового управління.

Саме на нього покладається здійснення всіх заходів, спрямованих на реалізацію соціально-економічних і правових гарантій військовослужбовцям, працівникам Збройних Сил, особам, звільненим у запас або відставку, а також членам їх сімей. А отже, будь-які позови чи звернення щодо виплати морального відшкодування потрібно направляти саме до Міністерства оборони України.

 

Які суми можна відшкодувати у якості моральної шкоди?

Жоден закон не визначає конкретного розміру моральної шкоди. Кожен випадок - індивідуальний. Ви можете заявити таку суму, яку вважаєте за потрібне, а суд оцінить її з погляду визначених критеріїв та встановить справедливу в конкретній ситуації суму завданих збитків, що підлягають відшкодуванню.

 

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від:

  • характеру правопорушення,

  • глибини фізичних та душевних страждань, 

  • погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, 

  • ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування,

  • а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

 

При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як діяти, щоб домогтися відшкодування моральної шкоди?

Моральна шкода військовослужбовцям відшкодовується лише в судовому порядку.

Для цього потрібно звернутися до адміністративного суду за підсудністю із позовною заявою до Міністерства оборони України. У такому випадку доречно звернутися по допомогу до досвідченого адвоката, щоб правильно скласти позовну заяву, враховуючи всі нюанси законодавства та судової практики.

 

Віддаючи свою справу в руки адвокатам Подільського юридичного центру, Ви отримуєте максимально якісні юридичні послуги не лише з написання письмових документів, а й супроводу в судовому порядку. 

Читайте детальніше у статті: Моральна Шкода Військовослужбовцям І Судова Практика.

 

Звертайтеся - і ми обов’язково проконсультуємо та допоможемо!
 

Виникли запитання? Телефонуйте на номер, або пишіть в ЧАТ (внизу сторінки).

Знайти нас можна також за адресами: м. Вінниця, вул. Визволення 2, або м. Київ, пл. Солом’янська, 2.
 

bottom of page