top of page

ВИХІДНА
ДОПОМОГА
одноразова допомога при звільненні військовослужбовця

Законодавством України передбачені додаткові гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців, у тому числі і при звільнені з військової служби.

Однією із таких гарантій є виплата одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби (вихідної допомоги).

 

Соціальний захист військовослужбовців (і не тільки!)

Одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби виплачується:

photo_2023-05-11 16.33.45.jpeg

  • військовослужбовцям, які звільняються зі служби за станом здоров'я – в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;

  • військовослужбовцям, які звільняються зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв’язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України «Про розвідку», а також у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога – в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявності 10 років вислуги;

  • військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини – в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявності 10 років вислуги.

Порушення прав військовослужбовців, які на практиці виникають при нарахуванні та виплаті вихідної допомоги

 

Військова частина відмовляє враховувати пільгову вислугу років для набуття права військовослужбовцем на виплату одноразової грошової допомоги 

 

Законодавство пов’язує набуття військовослужбовцем права на виплату вихідної допомоги з наявністю в останнього 10 років вислуги років. В той же час, законодавець жодних застережень не робить щодо того, яка це повинна бути вислуга – календарна чи загальна (календарна+пільгова). Саме тому, наявність у військовослужбовця 10 років загальної вислуги є підставою для призначення та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до ч.2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». 

Однак, часто військові частини тлумачать норму закону у власних інтересах та стверджують, що право на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовець набуває лише за умови наявності саме 10 років календарної вислуги. Відповідно з цих підстав виплату вихідної допомоги не проводять. Вказане право військовослужбовцем може бути захищене в судовому порядку. 

 

Військова частина відмовляє у виплаті вихідної допомоги у разі звільнення військовослужбовця за сімейними обставинами або іншими поважними причинами

 

У разі звільнення військовослужбовця за сімейними обставинами або іншими поважними причинами, якщо така обставина чи причина не передбачені в «Переліку сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413, військові частини також відмовляють у нарахуванні та виплаті вихідної допомоги.

Вказане зумовлене тим, що під час дії правового режиму воєнного стану перелік сімейних обставин та інших поважних причин, які є підставою для звільнення військовослужбовців був розширений - визначений підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Однак постанова Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413 в цей самий час не була приведена у відповідність із законом та не доповнена відповідними новими обставинами, що дає змогу військовим частинам трактувати законодавство у своїх інтересах та не проводити вказаній категорії військовослужбовців виплати вихідної допомоги при звільнені.

Варто зауважити, що закон має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України. А тому відповідна відмова військової частини є протиправною та підлягає захисту в судовому порядку.

 

Військова частина не враховує під час розрахунку вихідної допомоги індексацію грошового забезпечення, що призводить до виплати коштів у зменшеному розмірі

 

Позиція військових частин - індексація не входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому не може бути врахована при визначенні розміру одноразової грошової допомоги при звільненні.

Проте знову ж таки ця позиція ґрунтується на трактуванні норм матеріального права у власних інтересах та відповідне право військовослужбовцю можна відстояти в судовому порядку.

Відмова військових врахувати під час виплати вихідної допомоги попередні періоди служби в інших відомствах.

Позиція військових частин – вихідна допомога не може бути виплачена за службу в інших відомствах (МВС, СБУ, ДПС, НГУ, ДСНС, служба в радянській армії тощо).

З вказаного варто звернути увагу, що стаття 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачає - у разі повторного звільнення військовослужбовців з військової служби одноразова грошова допомога при звільненні виплачується військовослужбовцю за попередні роки у разі не набуття військовослужбовцем права на вказану виплату при попередньому звільненні. 

При цьому Закон не передбачає жодних застережень щодо наявності вислуги за службу в одному відомстві.

Відмова військових врахувати під час виплати вихідної допомоги попередні періоди служби в інших відомствах

 

Позиція військових частин – вихідна допомога не може бути виплачена за службу в інших відомствах (МВС, СБУ, ДПС, НГУ, ДСНС, служба в радянській армії тощо).

З вказаного варто звернути увагу, що стаття 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачає - у разі повторного звільнення військовослужбовців з військової служби одноразова грошова допомога при звільненні виплачується військовослужбовцю за попередні роки у разі не набуття військовослужбовцем права на вказану виплату при попередньому звільненні. 

При цьому Закон не передбачає жодних застережень щодо наявності вислуги за службу в одному відомстві.

Відмова у включенні в розрахунок вихідної допомоги щомісячної додаткової грошової винагороди (стосується осіб, звільнених з військової служби до 01.03.2018).

Так, згідно із підпунктом 2 пункту 1 Постанови №889, установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил, яка з 1 січня 2014 р. виплачується у розмірі, що не перевищує 60% місячного грошового забезпечення.

Оскільки додаткова грошова винагорода виплачувалась військовослужбовцям щомісяця в розмірі, що не перевищує 60% місячного грошового забезпечення, то вона також входить до складу грошового забезпечення та, відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону №2011-12,враховується при виплаті так званої «вихідної допомоги при звільненні».

Однак військові частини не включали дану винагороду в розрахунки розміру вихідної допомоги з мотивів того, що вказана виплата не є постійною.

Вказані дії є такими, що суперечать вимогам закону та підлягають захисту в судовому порядку.

 

Зазначені проблемні питання з виплати вихідної допомоги, висвітлені за результатами практичної роботи команди юристів та адвокатів Подільського юридичного центру та успішного відновлення порушених прав військовослужбовців.

Позитивні судові рішення на користь наших клієнтів яскравий тому приклад.

У нас кожен може знайти надійну підтримку та фахову допомогу. 

 

Усна консультація для військовослужбовців БЕЗОПЛАТНА!

 

Практикуємо послуги:

  • онлайн допомоги у підготовці різного роду документів (скарг, заяв, запитів, процесуальних документів) без потреби особистих зустрічей чи відвідування офісу;

  • онлайн підтримки та супроводженні клієнта.

 

Маєте питання, звертайтеся до нас в:

Завітай до нашого офісу за адресами:

  • м. Київ, пл.Солом'янська, 2, оф. 801

  • м. Вінниця, вул. Визволення, 2, оф. 104/2.

 

Бажаєш бути в курсі змін в законодавстві з питань військового права а також новин судової практики, долучайся до нашої спільноти:

·    Telegram-канал PURCEN

·    WIBER-канал PLC-військова пенсія. Новини права

 

Зверніться до нас і ми обов'язково допоможемо!

 

Звертаємо Вашу увагу на те, що строки по оскарженню протиправних дій та бездіяльності, в тому числі військових частин, є обмеженими. Саме тому рекомендуємо Вам якнайшвидше зв’язатися з нами для ефективного захисту Ваших прав. Однак, навіть якщо Ви сумніваєтеся щодо строків та термінів, звертайтесь до нас, адже консультація від нашої юридичної компанії є безкоштовною.

Детальніше
bottom of page